
63-Inch Large Executive Desk, Sturdy Computer Desk Conference Table
Plenty of Space - This 63"W x 31.5"D x 29.5"H desk offers tons of workspace and legroom for all your computer needs. It's large enough for two people.
Built to Last - Made with high-quality MDF, this desk is sturdy and will endure everyday wear and tear.
Function Meets Style - The desk's simple and practical design allows it to function as a computer desk, gaming desk, or executive desk, while its sleek style enhances any room décor.
Easy Setup & Care - Our desk is easy to assemble thanks to minimal components and clear instructions. The material is also easy-to-clean, making maintenance a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.92" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 37.2" L x 26.38" W x 9.25" H (70.55 lbs)


Modern Computer Office Desk Workstation


Its versatile design caters to various needs, serving as a computer desk, gaming desk, or executive desk.
Wave Design Legs
Premium Material
Reinforced Structure
Adjustable Foot Pads
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Office, Working, Gaming |
| Included Components | Spacious Work Space |
| Model Name | Large Computer Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Plastic or Nylon |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished Laminate or Synthetic Finish |
| Leg Style | Sturdy Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.5"H |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Storage Volume | 993 Liters |
| Maximum Height | 75 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 76.04 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | High-Quality Material, Versatile Use, Spacious Leg Space |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Plenty of Space - This 63"W x 31.5"D x 29.5"H desk offers tons of workspace and legroom for all your computer needs. It's large enough for two people.
Built to Last - Made with high-quality MDF, this desk is sturdy and will endure everyday wear and tear.
Function Meets Style - The desk's simple and practical design allows it to function as a computer desk, gaming desk, or executive desk, while its sleek style enhances any room décor.
Easy Setup & Care - Our desk is easy to assemble thanks to minimal components and clear instructions. The material is also easy-to-clean, making maintenance a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.92" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 37.2" L x 26.38" W x 9.25" H (70.55 lbs)


Modern Computer Office Desk Workstation


Its versatile design caters to various needs, serving as a computer desk, gaming desk, or executive desk.
Wave Design Legs
Premium Material
Reinforced Structure
Adjustable Foot Pads
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Office, Working, Gaming |
| Included Components | Spacious Work Space |
| Model Name | Large Computer Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Plastic or Nylon |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished Laminate or Synthetic Finish |
| Leg Style | Sturdy Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.5"H |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Storage Volume | 993 Liters |
| Maximum Height | 75 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 76.04 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | High-Quality Material, Versatile Use, Spacious Leg Space |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























