
63" Computer Desk, Ergonomic Office Desk with Drawers & Monitor Stand
Ergonomic & Spacious - Our desk with elevated monitor stand ensures comfortable, eye-level sight, reducing eyestrain and neck/back pain. The two-tier tabletop, 63"L monitor riser, and 45"W X 19.7"D desktop, offer ample space for multiple monitors, laptops, and essential office items.
Versatile File Cabinet - Keep everything well-organized with our versatile file cabinet. It includes two small drawers for office supplies and an adjustable file drawer compatible with legal or letter-sized files. The top doubles as a printer stand.
Sturdy & Durable - Crafted from premium E1 particleboard and a stainless-steel frame, the desk is super sturdy, durable, and can handle heavy loads. Adjustable foot pads keep it stable on uneven floors and protect against scratches.
Hassle-Free Assembly - The package comes with clearly labeled parts, detailed instructions, and needed hardware for a worry-free assembly. Should you need help, our customer service is always ready. Buy with confidence!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 70.09 lbs |
- 48.03 " L x 22.83 " W x 6.3 " H (76.04 lbs)




Sit in a Right Way
Elevated monitor stand helps you sit in a ergonomic right position, offering a comfortable working area for you.
Two Small Drawers
Two small drawers offer great storage solution to your small items, like calculator, books, watch, and so on.
Adjustable File Drawer
The file drawer with sliding hanging rod is suitable for hanging letter size or legal size files according to your needs.
Printer Space
The top surface of the filing drawer cabinet is perfect for printer storage, working well as a printer stand.
High Quality Board
High quality particleboard and MDF board makes this computer desk sturdy, anti-scratch, and easy to clean.
Sturdy Steel Tube Frame
Stainless steel tube frame provides strong support for the desk with filing cabinet, ensuring stability and sturdiness.
Easy to Pull Handles
Designed with comfortable handle, it is very easy and convenient to touch and pull out the drawers.
Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads added to keep the home desk stable on uneven ground, and protect the floor from scratches as well.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Living Room |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Included, Installation Instructions |
| Model Name | Computer Desk with Monitor Stand |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Home Office Desks |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Wood |
| Drawer Glide Material | metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | 18-month limited warranty |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Black, White, Natural & White, Gray |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood |
| Top Color | Rustic Brown, Black, White, Natural, Gray |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 62.99"W x 35.43"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Maximum Height | 35.43 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 64.57 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Storage Options | 2 drawers, 1 adjustable file drawer |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Drawer Pedestal Count | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ergonomic & Spacious - Our desk with elevated monitor stand ensures comfortable, eye-level sight, reducing eyestrain and neck/back pain. The two-tier tabletop, 63"L monitor riser, and 45"W X 19.7"D desktop, offer ample space for multiple monitors, laptops, and essential office items.
Versatile File Cabinet - Keep everything well-organized with our versatile file cabinet. It includes two small drawers for office supplies and an adjustable file drawer compatible with legal or letter-sized files. The top doubles as a printer stand.
Sturdy & Durable - Crafted from premium E1 particleboard and a stainless-steel frame, the desk is super sturdy, durable, and can handle heavy loads. Adjustable foot pads keep it stable on uneven floors and protect against scratches.
Hassle-Free Assembly - The package comes with clearly labeled parts, detailed instructions, and needed hardware for a worry-free assembly. Should you need help, our customer service is always ready. Buy with confidence!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 70.09 lbs |
- 48.03 " L x 22.83 " W x 6.3 " H (76.04 lbs)




Sit in a Right Way
Elevated monitor stand helps you sit in a ergonomic right position, offering a comfortable working area for you.
Two Small Drawers
Two small drawers offer great storage solution to your small items, like calculator, books, watch, and so on.
Adjustable File Drawer
The file drawer with sliding hanging rod is suitable for hanging letter size or legal size files according to your needs.
Printer Space
The top surface of the filing drawer cabinet is perfect for printer storage, working well as a printer stand.
High Quality Board
High quality particleboard and MDF board makes this computer desk sturdy, anti-scratch, and easy to clean.
Sturdy Steel Tube Frame
Stainless steel tube frame provides strong support for the desk with filing cabinet, ensuring stability and sturdiness.
Easy to Pull Handles
Designed with comfortable handle, it is very easy and convenient to touch and pull out the drawers.
Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads added to keep the home desk stable on uneven ground, and protect the floor from scratches as well.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Living Room |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Included, Installation Instructions |
| Model Name | Computer Desk with Monitor Stand |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Home Office Desks |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Wood |
| Drawer Glide Material | metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | 18-month limited warranty |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Black, White, Natural & White, Gray |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood |
| Top Color | Rustic Brown, Black, White, Natural, Gray |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 62.99"W x 35.43"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Maximum Height | 35.43 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 64.57 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Storage Options | 2 drawers, 1 adjustable file drawer |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Drawer Pedestal Count | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























