
63" Computer Desk, Executive Desk Office Writing Table Workstation
Sleek and Simple - This minimalist computer desk, with its clean lines, is a favorite among minimalists. It seamlessly blends into any home office decor.
Roomy Work Surface - Our home office desk's large 63" x 31.5" tabletop offers ample space for work or study, fitting essential items like your computer, books, stationery, and more.
Built to Last - This work desk, featuring a wood finish tabletop and four robust legs, offers fantastic stability and durability. Its weight capacity is up to 250 lb.
Versatile by Design - Beyond a simple computer desk, this large desk doubles as a drafting table, conference table, craft station, or gaming desk.
Effortless Setup - All parts come labeled, and detailed instructions and necessary hardware are included for straightforward assembly. Lifetime customer service is also provided.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.5" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 35.04" L x 34.45" W x 5.51" H (85.98 lbs)






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | Desk Return |
| Model Name | Executive Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Reversible, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Rustic Brown |
| Style Name | Rustic |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Fluted Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Rustic Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | 63" L x 31.5" W x 29.5" H |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 72.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and Simple - This minimalist computer desk, with its clean lines, is a favorite among minimalists. It seamlessly blends into any home office decor.
Roomy Work Surface - Our home office desk's large 63" x 31.5" tabletop offers ample space for work or study, fitting essential items like your computer, books, stationery, and more.
Built to Last - This work desk, featuring a wood finish tabletop and four robust legs, offers fantastic stability and durability. Its weight capacity is up to 250 lb.
Versatile by Design - Beyond a simple computer desk, this large desk doubles as a drafting table, conference table, craft station, or gaming desk.
Effortless Setup - All parts come labeled, and detailed instructions and necessary hardware are included for straightforward assembly. Lifetime customer service is also provided.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.5" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 35.04" L x 34.45" W x 5.51" H (85.98 lbs)






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | Desk Return |
| Model Name | Executive Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Reversible, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Rustic Brown |
| Style Name | Rustic |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Fluted Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Rustic Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | 63" L x 31.5" W x 29.5" H |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 72.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























