
Round Plant Stand, 63" Flower Pot Plant Rack with 8 Shelves
Creative Design - This plant stand, with its round structure and staggered shelves, offers a stylish, geometric aesthetic with an industrial touch. The rustic brown board and black metal frame bring a retro charm to any room.
Spacious Storage - Measuring 59" W x 11.81" D x 63" H with eight shelves, the plant rack provides ample space for displaying potted plants and flowers. The staggered design ensures an attention-grabbing display.
Versatile Use - Besides being a plant shelving unit, it can also serve as a storage or display shelf for decorations, books, photos, etc. It is a great addition to any room, from the living room to the bedroom.
Sturdy & Stable - Crafted from particleboard and reinforced with a metal tube frame, the plant holder is durable, anti-scratch, and easy to clean. It can hold up to 350 lbs, and the adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Simple Assembly & Support - All parts are labeled and an instruction guide and necessary hardware are included. While assembly is straightforward, it is recommended for two people. Tribesigns offers an 18-month warranty and friendly customer service for any issues.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 62.59" |
| Item Weight | 62.37 lbs |
- 51.77 " L x 13.39 " W x 8.66 " H (66.78 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Finish Type | Matte Black, Rustic Brown |
| Shape | Round |
| Base Type | Leg |
| Assembly Required | Yes |
| Load Capacity | 350 lbs |
| Number of Levels | 8 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Product Dimensions | 59.06 x 11.81 x 62.99 inches |
| Item Weight | 61.6 pounds |
| Specific instructions for use | Decorative Items, Plants, Books |
| Fabric Type | Particleboard + Metal |
| Finish types | Matte Black, Rustic Brown |
| Number of shelves | 8 |
| Included Components | Hardware |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Creative Design - This plant stand, with its round structure and staggered shelves, offers a stylish, geometric aesthetic with an industrial touch. The rustic brown board and black metal frame bring a retro charm to any room.
Spacious Storage - Measuring 59" W x 11.81" D x 63" H with eight shelves, the plant rack provides ample space for displaying potted plants and flowers. The staggered design ensures an attention-grabbing display.
Versatile Use - Besides being a plant shelving unit, it can also serve as a storage or display shelf for decorations, books, photos, etc. It is a great addition to any room, from the living room to the bedroom.
Sturdy & Stable - Crafted from particleboard and reinforced with a metal tube frame, the plant holder is durable, anti-scratch, and easy to clean. It can hold up to 350 lbs, and the adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Simple Assembly & Support - All parts are labeled and an instruction guide and necessary hardware are included. While assembly is straightforward, it is recommended for two people. Tribesigns offers an 18-month warranty and friendly customer service for any issues.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 62.59" |
| Item Weight | 62.37 lbs |
- 51.77 " L x 13.39 " W x 8.66 " H (66.78 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Finish Type | Matte Black, Rustic Brown |
| Shape | Round |
| Base Type | Leg |
| Assembly Required | Yes |
| Load Capacity | 350 lbs |
| Number of Levels | 8 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Product Dimensions | 59.06 x 11.81 x 62.99 inches |
| Item Weight | 61.6 pounds |
| Specific instructions for use | Decorative Items, Plants, Books |
| Fabric Type | Particleboard + Metal |
| Finish types | Matte Black, Rustic Brown |
| Number of shelves | 8 |
| Included Components | Hardware |























