
63" Solid Wood Console Table, 2-Tier Farmhouse Entryway Table with Storage
Natural Wood Console Table - Experience the rustic feel of this solid wood table, enriched with organic grains and knots, reflecting nature’s beauty and the story of the tree's life.
Quick Assembly - No tedious setup required, as the legs come pre-assembled. Simply connect the pre-cut solid wood shelves to the pre-built legs with included screws in less than 30 minutes.
Sturdy Construction - The tic-tac-toe leg structure and support strips under each layer ensure even weight distribution and lasting stability, preventing deformation.
Capacious Storage - With dual 63" x 11.8" shelves, this table can hold up to 130lbs per shelf, providing practical storage space without compromising style.
Customer Support - Our customer service team is available and ready to answer your queries and assist with assembly or product feature questions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 28.95 lbs |
- 67.76" L x 14.57" W x 5.91" H (33.36 lbs)
TRIBEWOOD Solid Wood Console Table












| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Top Color | Brown |
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Included Components | Assembly Instructions, Screws |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 29 Pounds |
| Size | 63" W x 11.8" D x 31.5" H |
| Item Depth | 11.8 inches |
| Item Dimensions | 11.8 x 63 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 31.5 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 260 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Base | Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Natural Wood Console Table - Experience the rustic feel of this solid wood table, enriched with organic grains and knots, reflecting nature’s beauty and the story of the tree's life.
Quick Assembly - No tedious setup required, as the legs come pre-assembled. Simply connect the pre-cut solid wood shelves to the pre-built legs with included screws in less than 30 minutes.
Sturdy Construction - The tic-tac-toe leg structure and support strips under each layer ensure even weight distribution and lasting stability, preventing deformation.
Capacious Storage - With dual 63" x 11.8" shelves, this table can hold up to 130lbs per shelf, providing practical storage space without compromising style.
Customer Support - Our customer service team is available and ready to answer your queries and assist with assembly or product feature questions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 28.95 lbs |
- 67.76" L x 14.57" W x 5.91" H (33.36 lbs)
TRIBEWOOD Solid Wood Console Table












| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Top Color | Brown |
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Included Components | Assembly Instructions, Screws |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 29 Pounds |
| Size | 63" W x 11.8" D x 31.5" H |
| Item Depth | 11.8 inches |
| Item Dimensions | 11.8 x 63 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 31.5 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 260 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Base | Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |























