
6FT Conference Table, Rectangular Meeting Room Table Seminar Desk
Modern & Spacious - Upgrade your conference room or office with our stylish table featuring a large 70.8'' L x 31.5'' W tabletop, offering plenty of space for up to eight people. Its sleek lines create a pleasurably collaborative environment.
Stable & Airy - Supported by slanting metal legs, this table enhances your workspace with an open feel and ample legroom. The adjustable leg pads stabilize the table on uneven surfaces.
Robust & Versatile - Crafted with MDF board, wood veneer, and metal legs, this table is not only a sturdy conference table catering up to 176 lbs but also could double as a multi-person office desk.
Simple Assembl -With numbered parts, included hardware, and detailed instructions, the assembly takes less than half an hour for two people. For any concerns, our customer service is ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 52.25 lbs |
- 45.28" L x 34.65" W x 3.94" H (56.66 lbs)
Tribesigns
6FT Conference Table, Rectangular Meeting Room Tables
Whether it's hosting a brainstorming in meeting room or work at the office, our large rectangular work table with modern industrial style is an ideal choice for you.
* Sturdy and Durable — Made of MDF board and sturdy steel legs
* Comfortable Workspace — Spacious tabletop offer ample space for work
* Multi-purpose — Used as a meeting table, office desk or dining table
Easy to Clean
Made of MDF board with waterproof wood veneer, the tabletop is anti-scratch and easy to clean.
Large Bearing Capacity
0.59'' thick tabletop board and black steel legs make sure the whole bearing capacity is up to 176 lbs.
Simple Leg Design
Without complexity of traditional table design, minimalistic tapered legs ensure more room for comfortable seating without obstruction.
Adjustable Leg Pads
Adjustable leg pads of this 6 ft table protect the floor from scratch and keep table level on uneven ground.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Mdf,Veneer |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 52.25 Pounds |
| Size | Onesize |
| Item Depth | 31.49 inches |
| Item Dimensions | 31.49 x 70.86 x 29.52 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 176 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown/Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Conference Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Black |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern & Spacious - Upgrade your conference room or office with our stylish table featuring a large 70.8'' L x 31.5'' W tabletop, offering plenty of space for up to eight people. Its sleek lines create a pleasurably collaborative environment.
Stable & Airy - Supported by slanting metal legs, this table enhances your workspace with an open feel and ample legroom. The adjustable leg pads stabilize the table on uneven surfaces.
Robust & Versatile - Crafted with MDF board, wood veneer, and metal legs, this table is not only a sturdy conference table catering up to 176 lbs but also could double as a multi-person office desk.
Simple Assembl -With numbered parts, included hardware, and detailed instructions, the assembly takes less than half an hour for two people. For any concerns, our customer service is ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 52.25 lbs |
- 45.28" L x 34.65" W x 3.94" H (56.66 lbs)
Tribesigns
6FT Conference Table, Rectangular Meeting Room Tables
Whether it's hosting a brainstorming in meeting room or work at the office, our large rectangular work table with modern industrial style is an ideal choice for you.
* Sturdy and Durable — Made of MDF board and sturdy steel legs
* Comfortable Workspace — Spacious tabletop offer ample space for work
* Multi-purpose — Used as a meeting table, office desk or dining table
Easy to Clean
Made of MDF board with waterproof wood veneer, the tabletop is anti-scratch and easy to clean.
Large Bearing Capacity
0.59'' thick tabletop board and black steel legs make sure the whole bearing capacity is up to 176 lbs.
Simple Leg Design
Without complexity of traditional table design, minimalistic tapered legs ensure more room for comfortable seating without obstruction.
Adjustable Leg Pads
Adjustable leg pads of this 6 ft table protect the floor from scratch and keep table level on uneven ground.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Mdf,Veneer |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 52.25 Pounds |
| Size | Onesize |
| Item Depth | 31.49 inches |
| Item Dimensions | 31.49 x 70.86 x 29.52 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 176 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown/Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Conference Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Black |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |

























