
79" Tall Bookshelf, 7-Tier Bookcase 10 Open Display Shelves
Unique Staggered Design - Combining wood grain and metal, this open bookshelf brings an industrial charm to your home, easily blending with any decor.
Ample Display Space - Featuring 10 open shelves, this tall shelf allows plenty of space for displaying books, photos, or collections. It utilizes vertical wall space while keeping your room organized.
Sturdy & Safe - The bookcase is constructed from durable E1 particleboard with a thick metal frame for stability. Each shelf can hold up to 30 lbs, and it includes 4 non-slip adjustable feet. For safety, we provide 2 wall anchor kits to prevent tipping.
Added Value - The package comes with a practical storage shelf, clear instructions, labeled parts, and necessary hardware for easy assembly. In addition, we offer an 18-month quality assurance and customer service. Enhance your home's ambiance with our stylish extra tall bookshelf.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 68.34 lbs |
- 43.7" L x 25.2" W x 6.89" H (72.31 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living room, Bedroom, Bathroom, Study room |
| Number of Shelves | 10 |
| Special Feature | plant stand, bookshelf, storage organizer, bookcase, display shelves |
| Product Dimensions | 11.8"D x 39.37"W x 78.7"H |
| Style | Industrial_style |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | instructions, labeled parts, hardware |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Wall Mount |
| Weight capacity | Maximum weight: 30 Pounds |
| Back Style | Open |
| Specific Uses For Product | home decor, office organization, study room, living room, bedroom, home office |
| Unit Count | 2 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Item Weight | 72.6 pounds |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique Staggered Design - Combining wood grain and metal, this open bookshelf brings an industrial charm to your home, easily blending with any decor.
Ample Display Space - Featuring 10 open shelves, this tall shelf allows plenty of space for displaying books, photos, or collections. It utilizes vertical wall space while keeping your room organized.
Sturdy & Safe - The bookcase is constructed from durable E1 particleboard with a thick metal frame for stability. Each shelf can hold up to 30 lbs, and it includes 4 non-slip adjustable feet. For safety, we provide 2 wall anchor kits to prevent tipping.
Added Value - The package comes with a practical storage shelf, clear instructions, labeled parts, and necessary hardware for easy assembly. In addition, we offer an 18-month quality assurance and customer service. Enhance your home's ambiance with our stylish extra tall bookshelf.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 68.34 lbs |
- 43.7" L x 25.2" W x 6.89" H (72.31 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living room, Bedroom, Bathroom, Study room |
| Number of Shelves | 10 |
| Special Feature | plant stand, bookshelf, storage organizer, bookcase, display shelves |
| Product Dimensions | 11.8"D x 39.37"W x 78.7"H |
| Style | Industrial_style |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | instructions, labeled parts, hardware |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Wall Mount |
| Weight capacity | Maximum weight: 30 Pounds |
| Back Style | Open |
| Specific Uses For Product | home decor, office organization, study room, living room, bedroom, home office |
| Unit Count | 2 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Item Weight | 72.6 pounds |











