
70.8" Executive Desk, Large Computer Desk Home Office Desk
Spacious Executive Desk - Ideal for business workstations, this executive desk with a substantial 70.8 x 31.5-inch desktop, provides ample space for dual monitors, files, computers, and printers or any other home office activities.
Versatile Design - With its simple and effective design, this desk is adaptable to various settings. It serves as an excellent executive desk, large computer desk, small conference table, or study writing table, catering to all your requirements.
Functional Office Furniture - This desk is not just functional but also adds a touch of elegance to your home office. The front baffle design serves as an aesthetic element while also providing ample legroom for the comfort of stretching freely.
Robust Construction - Crafted from thick particleboard with a distinctive splice finish, this desk adds a touch of vintage style to your workspace. The water-resistant, anti-scratch coating is easy to clean. A heavy-duty metal frame ensures stability and durability.
Effortless Assembly & Superior Customer Service - This sturdy, large computer desk is built for longevity and bearing superior load capacity. It comes with all necessary hardware and clear assembly instructions. If you have any queries about Tribesigns products, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 64.82 lbs |
- 76.38" L x 15.24 " W x 8.46 " H (69.45 lbs)


Extra Large and Wide Desktop
Tribesigns Home Office Furniture Executive Desk
70.9” executive office desk workstation, Large desktop providing you with plenty of room for working, studying! Adds a perfect addition to your workspace!
Wide Splice Wood Desktop
Made of 0.59” particle board in splice wood grain finish and metal frame to ensure stability and has a long service life. It's easy to clean.
Heavy Duty Metal Frame
Constructed with 1.57” x 1.57” strong metal frame, enhances stability and durability of the desk.
Front Baffle Design
The front baffle will offer protection for your privacy and you can stretch your leg.
Adjustable Feet Pads
Four adjustable pads attached to the feet, enhancing stability of the desk on uneven floor and protecting your floor from scraping.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Included Components | Mounting Hardware Kits, Installation Instructions |
| Model Name | Home Office Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | 18 Month Limited |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Walnut & Iron Grey & Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Unfinished |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 64.82 Pounds |
| Size | 70.86 Inches Extra Large |
| Maximum Height | 29.52 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Metal |
| Is Customizable? | No |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Executive Desk - Ideal for business workstations, this executive desk with a substantial 70.8 x 31.5-inch desktop, provides ample space for dual monitors, files, computers, and printers or any other home office activities.
Versatile Design - With its simple and effective design, this desk is adaptable to various settings. It serves as an excellent executive desk, large computer desk, small conference table, or study writing table, catering to all your requirements.
Functional Office Furniture - This desk is not just functional but also adds a touch of elegance to your home office. The front baffle design serves as an aesthetic element while also providing ample legroom for the comfort of stretching freely.
Robust Construction - Crafted from thick particleboard with a distinctive splice finish, this desk adds a touch of vintage style to your workspace. The water-resistant, anti-scratch coating is easy to clean. A heavy-duty metal frame ensures stability and durability.
Effortless Assembly & Superior Customer Service - This sturdy, large computer desk is built for longevity and bearing superior load capacity. It comes with all necessary hardware and clear assembly instructions. If you have any queries about Tribesigns products, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 64.82 lbs |
- 76.38" L x 15.24 " W x 8.46 " H (69.45 lbs)


Extra Large and Wide Desktop
Tribesigns Home Office Furniture Executive Desk
70.9” executive office desk workstation, Large desktop providing you with plenty of room for working, studying! Adds a perfect addition to your workspace!
Wide Splice Wood Desktop
Made of 0.59” particle board in splice wood grain finish and metal frame to ensure stability and has a long service life. It's easy to clean.
Heavy Duty Metal Frame
Constructed with 1.57” x 1.57” strong metal frame, enhances stability and durability of the desk.
Front Baffle Design
The front baffle will offer protection for your privacy and you can stretch your leg.
Adjustable Feet Pads
Four adjustable pads attached to the feet, enhancing stability of the desk on uneven floor and protecting your floor from scraping.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Included Components | Mounting Hardware Kits, Installation Instructions |
| Model Name | Home Office Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | 18 Month Limited |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Walnut & Iron Grey & Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Unfinished |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 64.82 Pounds |
| Size | 70.86 Inches Extra Large |
| Maximum Height | 29.52 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Metal |
| Is Customizable? | No |

























