
70.8" Console Table, Wood Rectangular Sofa Table for Living Room
Infusing vintage style elements with warm brown wood tones, this 70.8-inch long rectangular console table invokes a breath of fresh air into any space it occupies.
It's versatile enough for your entryway, hallway, or living room, enhancing both your decor and storage capacity. The table's slender design, perfect for holding keys, mail, magazines, and more, beautifully blends style and practicality.
The focal point of this entryway table is the symmetrical geometric wood base, which instantly catches the eye. It's constructed from a thick MDF board, promising both stability and lasting durability.
Assembly doesn't have to be a daunting process, as everything you need, including essential tools and instructions, is provided. Most users will find it straightforward to put together swiftly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 81.55 lbs |
- 76.77 " L x 14.76 " W x 6.69 " H (87.06 lbs)
Installation Guide Video:
70.8-Inch Long Narrow Console Table Entryway Table with Storage Shelf
Transform your living room decor with this visually striking vintage console table and experience an instant refreshment of your home. The versatility of this long narrow sofa table allows it to fit seamlessly anywhere—from the entryway and living room to even the bedroom. It's an excellent piece of accent table for everyday use in your home.
Long Smooth Tabletop
This long console table features a vintage style design with brown wood tones and retro touches.
Two Tiers Shelf
This narrow console table is specially designed with a geometric wood base and 2 tiers of shelves.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Type Name | console table |
| Item Height | 35.4 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | vintage |
| Furniture Finish | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.8"W x 35.4"H |
| Item Weight | 82.6 Pounds |
| Size | Large |
| Extended Length | 70.8 Inches |
| Base To Top Distance | 35.4 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $195.99
-70%$195.99
$58.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Infusing vintage style elements with warm brown wood tones, this 70.8-inch long rectangular console table invokes a breath of fresh air into any space it occupies.
It's versatile enough for your entryway, hallway, or living room, enhancing both your decor and storage capacity. The table's slender design, perfect for holding keys, mail, magazines, and more, beautifully blends style and practicality.
The focal point of this entryway table is the symmetrical geometric wood base, which instantly catches the eye. It's constructed from a thick MDF board, promising both stability and lasting durability.
Assembly doesn't have to be a daunting process, as everything you need, including essential tools and instructions, is provided. Most users will find it straightforward to put together swiftly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 81.55 lbs |
- 76.77 " L x 14.76 " W x 6.69 " H (87.06 lbs)
Installation Guide Video:
70.8-Inch Long Narrow Console Table Entryway Table with Storage Shelf
Transform your living room decor with this visually striking vintage console table and experience an instant refreshment of your home. The versatility of this long narrow sofa table allows it to fit seamlessly anywhere—from the entryway and living room to even the bedroom. It's an excellent piece of accent table for everyday use in your home.
Long Smooth Tabletop
This long console table features a vintage style design with brown wood tones and retro touches.
Two Tiers Shelf
This narrow console table is specially designed with a geometric wood base and 2 tiers of shelves.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Type Name | console table |
| Item Height | 35.4 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | vintage |
| Furniture Finish | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.8"W x 35.4"H |
| Item Weight | 82.6 Pounds |
| Size | Large |
| Extended Length | 70.8 Inches |
| Base To Top Distance | 35.4 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |

























