
70.87" Shoe Storage Cabinet, Freestanding Shoe Rack with 24 Cubbies
Efficient & Space-Smart - Say goodbye to shoe clutter! Measuring 31.5" W x 11.81" D x 70.87" H, our shoe organizer elegantly accommodates at least 24 pairs of shoes. Its tall, narrow design is ideal for maximizing the space in your entryway, hallway, or mudroom.
Multipurpose Storage - More than just a shoe organizer, it's a stylish solution for all your storage needs! Apart from storing various types of shoes, this 24-cubby unit doubles as a home for bags, figurines, hats, storage boxes, and even sentimental keepsakes.
Resilient Construction - Built with top-tier E0 MDF, our entryway shoe cabinet offers solid construction for enduring use and stability. With an included anti-tip kit, it guarantees enhanced stability, safety for your loved ones, and extra protection for your stored items.
Stylish Home Addition - Understated lines, arch accents and an elegant white color merge in this shoe rack cabinet to produce a trendy look that adds an engaging touch to your home decor. It's an ideal complement to any room aesthetic.
User-Friendly Assembly - To ensure effortless assembly, all parts and accessories are numbered and we've included tools and step-by-step installation instructions. For any concerns or issues related to our shoe cabinet, feel free to reach out to us for satisfactory solutions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 38.98" L x 14.96" W x 12.99" H (92.59 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Entryway, Living Room |
| Included Components | Hardware Kits |
| Number of Shelves | 8 |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Model Name | Shoe Cabinet |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 88.2 pounds |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Efficient & Space-Smart - Say goodbye to shoe clutter! Measuring 31.5" W x 11.81" D x 70.87" H, our shoe organizer elegantly accommodates at least 24 pairs of shoes. Its tall, narrow design is ideal for maximizing the space in your entryway, hallway, or mudroom.
Multipurpose Storage - More than just a shoe organizer, it's a stylish solution for all your storage needs! Apart from storing various types of shoes, this 24-cubby unit doubles as a home for bags, figurines, hats, storage boxes, and even sentimental keepsakes.
Resilient Construction - Built with top-tier E0 MDF, our entryway shoe cabinet offers solid construction for enduring use and stability. With an included anti-tip kit, it guarantees enhanced stability, safety for your loved ones, and extra protection for your stored items.
Stylish Home Addition - Understated lines, arch accents and an elegant white color merge in this shoe rack cabinet to produce a trendy look that adds an engaging touch to your home decor. It's an ideal complement to any room aesthetic.
User-Friendly Assembly - To ensure effortless assembly, all parts and accessories are numbered and we've included tools and step-by-step installation instructions. For any concerns or issues related to our shoe cabinet, feel free to reach out to us for satisfactory solutions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 38.98" L x 14.96" W x 12.99" H (92.59 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Entryway, Living Room |
| Included Components | Hardware Kits |
| Number of Shelves | 8 |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Model Name | Shoe Cabinet |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 88.2 pounds |























