
70.9" Console Table, Industrial Sofa Table Behind Couch with 2-Tier Storage Shelf
Spacious & Stylish Storage - Enhance your space with this narrow, two-tier console table that offers ample room for decor or storage. Perfect for displaying plants, lamps, or keepsakes. Dimensions: 11.81" D x 70.87" W x 33.86" H.
Industrial Elegance - Balance natural and industrial aesthetics with a dark wood-grain tabletop and a black metal frame. Adds a chic hint of industrial style to any entryway.
Durable & Adaptive - Made from MDF and heavy-duty metal for longevity. Adjustable foot pads accommodate uneven floors and prevent scratches.
Versatile & Functional - Use this slim entry table for various needs - as a hallway display, behind a sofa, against a wall, or as a TV console.
Effortless Assembly - Comes with clear, step-by-step instructions and labelled parts for easy assembly. Set up your stylish entrance table in no time!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87” |
| Height | 33.86” |
| Depth | 11.81” |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 36.6 lbs |
- 76.77” x 15.35” x 5.71 ”(42.55 lbs)








| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF, Metal |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Style | Industrial |
| Room Type | Hallway, Living Room, Entrance, Foyer |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Specific Uses For the Product | Residential Use |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Included Components | Assembly Guide |
| Assembly Required | Yes |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious & Stylish Storage - Enhance your space with this narrow, two-tier console table that offers ample room for decor or storage. Perfect for displaying plants, lamps, or keepsakes. Dimensions: 11.81" D x 70.87" W x 33.86" H.
Industrial Elegance - Balance natural and industrial aesthetics with a dark wood-grain tabletop and a black metal frame. Adds a chic hint of industrial style to any entryway.
Durable & Adaptive - Made from MDF and heavy-duty metal for longevity. Adjustable foot pads accommodate uneven floors and prevent scratches.
Versatile & Functional - Use this slim entry table for various needs - as a hallway display, behind a sofa, against a wall, or as a TV console.
Effortless Assembly - Comes with clear, step-by-step instructions and labelled parts for easy assembly. Set up your stylish entrance table in no time!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87” |
| Height | 33.86” |
| Depth | 11.81” |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 36.6 lbs |
- 76.77” x 15.35” x 5.71 ”(42.55 lbs)








| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF, Metal |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Style | Industrial |
| Room Type | Hallway, Living Room, Entrance, Foyer |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Specific Uses For the Product | Residential Use |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Included Components | Assembly Guide |
| Assembly Required | Yes |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























