
70.9" Console Table, Farmhouse 2-Tier Sofa Table with Vertical Stripe Legs
Durable Structure - Made of premium E1 MDF, this extra-long console table boasts durability and stability, holding a variety of items without any concerns.
Farmhouse Charm - With a classic farmhouse-inspired design, this 2-tier entryway table sports vintage vertical stripe legs, adding warmth and style to any room.
Ample Storage - With dimensions of 11.81"D x 70.9"W x 33.5"H, this provides generous space for books, decor, or baskets, while maintaining a sleek design.
Versatile Use - Ideal for living rooms, hallways, or entryways, this table offers multifunctional storage and enhances the aesthetics of your home.
Easy Assembly - Including all required hardware and detailed instructions makes the assembly process easy and convenient. For any problems, feel free to consult us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87” |
| Height | 11.81” |
| Depth | 33.5” |
| Tabletop Thickness | 5.91” |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 76.97 ” x 15.16 ” x 7.09 ”(64.82 lbs)












| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Light Brown, Black |
| Room Type | Living Room, Hallway, Entrance, Foyer |
| Recommended Uses For Product | Console Table, Sofa Table |
| Weight Capacity | 120 lbs |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durable Structure - Made of premium E1 MDF, this extra-long console table boasts durability and stability, holding a variety of items without any concerns.
Farmhouse Charm - With a classic farmhouse-inspired design, this 2-tier entryway table sports vintage vertical stripe legs, adding warmth and style to any room.
Ample Storage - With dimensions of 11.81"D x 70.9"W x 33.5"H, this provides generous space for books, decor, or baskets, while maintaining a sleek design.
Versatile Use - Ideal for living rooms, hallways, or entryways, this table offers multifunctional storage and enhances the aesthetics of your home.
Easy Assembly - Including all required hardware and detailed instructions makes the assembly process easy and convenient. For any problems, feel free to consult us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87” |
| Height | 11.81” |
| Depth | 33.5” |
| Tabletop Thickness | 5.91” |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 76.97 ” x 15.16 ” x 7.09 ”(64.82 lbs)












| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Light Brown, Black |
| Room Type | Living Room, Hallway, Entrance, Foyer |
| Recommended Uses For Product | Console Table, Sofa Table |
| Weight Capacity | 120 lbs |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























