
70.9" Console Table, 3-Tier Entryway Table Sofa Table with Storage Shelves
Classic Industrial Style - The slim sofa console table combines a timeless and vintage look that blends with any decor, from traditional to modern.
Ample Storage Space - With three tiers of storage shelves, this behind-the-couch table offers plenty of organized and accessible room for all your essentials.
Compact Design - At 70.9"L x 11.8"D x 31.5"H, this extra-long console table is ideal for narrow spaces, adding functionality without taking up too much floor space.
Versatile Use - This long console table can be placed behind the sofa, used as an entryway table, or even as a practical TV stand, offering convenience and charm to your space.
Durable Material - Made from high-quality particleboard, this narrow entryway console table is designed to be durable, anti-scratch, easy-to-clean, built to stand the test of time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.9" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 75.59" L x 15.75" W x 6.3" H (74.96 lbs)




Tribesigns Narrow Bookcase Bookshelf
Revamps or reorganizes your space effortlessly.
- With its rustic wood finish, this tall book shelf organizer adds a touch of sophistication to any space.
- Features multiple open shelves, providing abundant space to sort and store everything from books, office supplies to decor items.
- The tall storage organizer can fit effortlessly into any corner or along any unused wall, making the most of your space.




| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Library, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Reversible, Space Saving, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.8"D x 31.5"W x 70.9"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Oil Rubbed |
| Brand | Tribesigns |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 70 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Shelf Thickness | 0.7 Inches |
| Item Weight | 70 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic Industrial Style - The slim sofa console table combines a timeless and vintage look that blends with any decor, from traditional to modern.
Ample Storage Space - With three tiers of storage shelves, this behind-the-couch table offers plenty of organized and accessible room for all your essentials.
Compact Design - At 70.9"L x 11.8"D x 31.5"H, this extra-long console table is ideal for narrow spaces, adding functionality without taking up too much floor space.
Versatile Use - This long console table can be placed behind the sofa, used as an entryway table, or even as a practical TV stand, offering convenience and charm to your space.
Durable Material - Made from high-quality particleboard, this narrow entryway console table is designed to be durable, anti-scratch, easy-to-clean, built to stand the test of time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.9" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 75.59" L x 15.75" W x 6.3" H (74.96 lbs)




Tribesigns Narrow Bookcase Bookshelf
Revamps or reorganizes your space effortlessly.
- With its rustic wood finish, this tall book shelf organizer adds a touch of sophistication to any space.
- Features multiple open shelves, providing abundant space to sort and store everything from books, office supplies to decor items.
- The tall storage organizer can fit effortlessly into any corner or along any unused wall, making the most of your space.




| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Library, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Reversible, Space Saving, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.8"D x 31.5"W x 70.9"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Oil Rubbed |
| Brand | Tribesigns |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 70 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Shelf Thickness | 0.7 Inches |
| Item Weight | 70 pounds |

























