
71" Console Table, 3 Tier Farmhouse Sofa Table with Storage
Versatile Design - With its brown color and natural wood grain, this entryway table offers a vintage, mid-century style that pairs well with dark furniture and blends with various decor styles, from modern to classic.
Quality Wood Console - Made from E1 level manufactured wood, this console table maintains an appealing natural wood grain veneer, offering both attractiveness and easy maintenance.
Abundant Storage - The 3-tier extra long shelves have an open design with block boards dividing each shelf into individual compartments, providing ample space for photos, books, and more.
Functional Design - Ideal for entrances, living rooms, or foyers, our accent table provides practical storage and display options. Position it behind a sofa for convenient, within-reach storage.
Easy Assembly - Though assembly is required, each board is clearly labeled and includes all necessary hardware, with detailed instructions to guide you through the process.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 81.79 lbs |
- 76.42" L x 16.14" W x 8.27" H (86.42 lbs)
Tribesigns Console Table with Substantial Storage Space


Ample Storage Space for Your Vesatile Storage Needs


More Details in Console Table
Multi-use Console Table


Please Pay Attention to:


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 33.85 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.86"W x 33.85"H |
| Item Weight | 68.3 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Meters |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 11.61 Inches |
| Base To Top Distance | 33.85 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Design - With its brown color and natural wood grain, this entryway table offers a vintage, mid-century style that pairs well with dark furniture and blends with various decor styles, from modern to classic.
Quality Wood Console - Made from E1 level manufactured wood, this console table maintains an appealing natural wood grain veneer, offering both attractiveness and easy maintenance.
Abundant Storage - The 3-tier extra long shelves have an open design with block boards dividing each shelf into individual compartments, providing ample space for photos, books, and more.
Functional Design - Ideal for entrances, living rooms, or foyers, our accent table provides practical storage and display options. Position it behind a sofa for convenient, within-reach storage.
Easy Assembly - Though assembly is required, each board is clearly labeled and includes all necessary hardware, with detailed instructions to guide you through the process.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 81.79 lbs |
- 76.42" L x 16.14" W x 8.27" H (86.42 lbs)
Tribesigns Console Table with Substantial Storage Space


Ample Storage Space for Your Vesatile Storage Needs


More Details in Console Table
Multi-use Console Table


Please Pay Attention to:


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 33.85 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.86"W x 33.85"H |
| Item Weight | 68.3 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Meters |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 11.61 Inches |
| Base To Top Distance | 33.85 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |























