
75" Gaming Desk, Black Computer Desk with LED Strip & Monitor Shelf
LED Strip Lights - The gaming desk features multi-color RGB LED lights with 16 main colors and dynamic modes to enhance your gaming experience.
Spacious Desktop - Measuring 75"L*30"D, the desk includes a monitor stand for optimal posture and a headphone hook for a clutter-free gaming atmosphere.
Sturdy & Steady - Constructed with high-quality, scratch-resistant boards and a heavy-duty steel frame, the non-slip foot pad offers added stability and floor protection.
Multi-Function Design - Perfect for gaming but also effective as a writing or office desk, making it suitable for homes, offices, dorm rooms, or bedroom workstations.
Easy Assembly - Coming with tools, labeled parts, and illustrated instructions, this gaming desk can be easily assembled.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 74.8" |
| Depth | 30.31" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 63.93 lbs |
- 47.24" L x 28.35" W x 5.71" H (66.47 lbs)




Monitor stand & Led Light
The ergonomically designed monitor stand allows you to raise your screen to eye level; comes with RGB lights for PC gamers and streaming
High-Quality Board
The carbon fiber textured desktop painted with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
2 Headphone Hooks
The iron hook makes it convenient to organize headphone or backpack, while you can fetch them easily if you need.
CPU Holder
with 2 CPU holders, whic can protect the hosts from scratching, moisture and dust.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | all |
| Included Components | Headset Hooks * 2, CPU Stand * 2 |
| Product Grade | new |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | gaming desk |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Carbon Fiber |
| Furniture Leg Material | Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Style | |
|---|---|
| Shape | wing-shaped |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Black |
| Style Name | gaming |
| Finish Types | Steel |
| Furniture Finish | Black |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 30.31"D x 74.8"W x 35.43"H |
| Item Weight | 63.93 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 35.43 Inches |
| Maximum Height | 35.43 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Led Lights, Built-In Monitor Stand, Ergonomic, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LED Strip Lights - The gaming desk features multi-color RGB LED lights with 16 main colors and dynamic modes to enhance your gaming experience.
Spacious Desktop - Measuring 75"L*30"D, the desk includes a monitor stand for optimal posture and a headphone hook for a clutter-free gaming atmosphere.
Sturdy & Steady - Constructed with high-quality, scratch-resistant boards and a heavy-duty steel frame, the non-slip foot pad offers added stability and floor protection.
Multi-Function Design - Perfect for gaming but also effective as a writing or office desk, making it suitable for homes, offices, dorm rooms, or bedroom workstations.
Easy Assembly - Coming with tools, labeled parts, and illustrated instructions, this gaming desk can be easily assembled.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 74.8" |
| Depth | 30.31" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 63.93 lbs |
- 47.24" L x 28.35" W x 5.71" H (66.47 lbs)




Monitor stand & Led Light
The ergonomically designed monitor stand allows you to raise your screen to eye level; comes with RGB lights for PC gamers and streaming
High-Quality Board
The carbon fiber textured desktop painted with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
2 Headphone Hooks
The iron hook makes it convenient to organize headphone or backpack, while you can fetch them easily if you need.
CPU Holder
with 2 CPU holders, whic can protect the hosts from scratching, moisture and dust.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | all |
| Included Components | Headset Hooks * 2, CPU Stand * 2 |
| Product Grade | new |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | gaming desk |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Carbon Fiber |
| Furniture Leg Material | Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Style | |
|---|---|
| Shape | wing-shaped |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Black |
| Style Name | gaming |
| Finish Types | Steel |
| Furniture Finish | Black |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 30.31"D x 74.8"W x 35.43"H |
| Item Weight | 63.93 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 35.43 Inches |
| Maximum Height | 35.43 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Led Lights, Built-In Monitor Stand, Ergonomic, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























