
Industrial Two Person Desk, 78" Double Computer Desk with Drawers
Extra-Large Dual Workstation - Our two-person desk offers a spacious platform for collaborative work. It features two drawers for organization, an open shelf for CPU protection, and handy iron hooks for headphones or backpacks. Anti-scratch, non-slip pads ensure floor protection and noise reduction.
Multi-Purpose Design - Perfect as an office or meeting desk, study or gaming table, dining table, and more. This versatile desk creates a personalized space, ideal for home, kitchen, terrace, and office. The modern rectangular design accommodates multi-person gatherings.
Robust Build - The waterproof, anti-scratch tabletop ensures easy cleaning, while the sturdy cube steel frame supports heavy loads. The balanced rectangular structure promotes stability, with adjustable leg pads for balance on uneven floors.
Contemporary Style - Combining rustic natural wood grain with glossy MDF board and hard steel, this desk combines simplicity and functionality. Its modern country style offers a spacious workspace perfect for studying, working, and playing.
Easy Assembly & Satisfaction Guaranteed - Assembly takes less than 30 minutes with all hardware and instructions included. We offer an 18-month return policy and professional customer service with responses within 24 hours to ensure your satisfaction. Contact Tribesigns for additional support.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 29.52" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 57.32 lbs |
- 44.09" L x 25.79" W x 7.28" H (63.05 lbs)


Safety Material
The smooth wood painted with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
Ample Storage Function
Large desktop surface with 2 storage drawers in the middle and under the desk,which provide more storage space for daily use.
Open Storage Shelf
The open shelf can be used as CPU stand, protecting the host from scratching and moisture, also can be used to store books, files or display plant.
4 Adjustable Hooks
With adjustable iron hooks, it’s convenient to organize your headphones, bags or other stuffs on the side of the desk, easy for you to fetch.
Durable Construction
Constructed by stronger metal legs and reinforced bars, ensuring the excellent stability of this 2 person desk for years of use.
Spacious Working Space
The desktop is long and wide enough to provide spacious top surface for all your working needs.
Easy-pull Handle
The sturdy metal handle makes the opening and closing of the drawer effortless.
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Product Grade | New |
| Item Type Name | Office Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Particle Board |
| Drawer Glide Material | Metal with protective nylon/plastic glide surfaces |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Matte |
| Leg Style | Simple Straight Leg |
| Top Color | white |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Size | 2 drawers |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tabletop Thickness | 0.13 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 30 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 84.55 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Utility Drawer |
| Base Type | Desk |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or roller (metal) |
| Storage Options | [['drawers', 2], ['shelves', 1], ['hooks', 4]] |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Extra-Large Dual Workstation - Our two-person desk offers a spacious platform for collaborative work. It features two drawers for organization, an open shelf for CPU protection, and handy iron hooks for headphones or backpacks. Anti-scratch, non-slip pads ensure floor protection and noise reduction.
Multi-Purpose Design - Perfect as an office or meeting desk, study or gaming table, dining table, and more. This versatile desk creates a personalized space, ideal for home, kitchen, terrace, and office. The modern rectangular design accommodates multi-person gatherings.
Robust Build - The waterproof, anti-scratch tabletop ensures easy cleaning, while the sturdy cube steel frame supports heavy loads. The balanced rectangular structure promotes stability, with adjustable leg pads for balance on uneven floors.
Contemporary Style - Combining rustic natural wood grain with glossy MDF board and hard steel, this desk combines simplicity and functionality. Its modern country style offers a spacious workspace perfect for studying, working, and playing.
Easy Assembly & Satisfaction Guaranteed - Assembly takes less than 30 minutes with all hardware and instructions included. We offer an 18-month return policy and professional customer service with responses within 24 hours to ensure your satisfaction. Contact Tribesigns for additional support.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 29.52" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 57.32 lbs |
- 44.09" L x 25.79" W x 7.28" H (63.05 lbs)


Safety Material
The smooth wood painted with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
Ample Storage Function
Large desktop surface with 2 storage drawers in the middle and under the desk,which provide more storage space for daily use.
Open Storage Shelf
The open shelf can be used as CPU stand, protecting the host from scratching and moisture, also can be used to store books, files or display plant.
4 Adjustable Hooks
With adjustable iron hooks, it’s convenient to organize your headphones, bags or other stuffs on the side of the desk, easy for you to fetch.
Durable Construction
Constructed by stronger metal legs and reinforced bars, ensuring the excellent stability of this 2 person desk for years of use.
Spacious Working Space
The desktop is long and wide enough to provide spacious top surface for all your working needs.
Easy-pull Handle
The sturdy metal handle makes the opening and closing of the drawer effortless.
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Product Grade | New |
| Item Type Name | Office Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Stainless Steel |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Particle Board |
| Drawer Glide Material | Metal with protective nylon/plastic glide surfaces |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Matte |
| Leg Style | Simple Straight Leg |
| Top Color | white |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Size | 2 drawers |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tabletop Thickness | 0.13 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 30 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 84.55 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Utility Drawer |
| Base Type | Desk |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or roller (metal) |
| Storage Options | [['drawers', 2], ['shelves', 1], ['hooks', 4]] |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























