
79" Two Person Desk, Computer Desk Double Office Desk
Sleek Minimalist Design - Our 79-inch long desk has a modern, minimalist design that blends brown wood grain, creating a trendy, contemporary ambiance perfect for any workspace or office.
Durable and Stable - Made from thickened E0 board, this large computer desk maintains its elegant appearance even with prolonged use. Adjustable foot pads help stabilize the desk on uneven surfaces and prevent scratches on the floor.
Roomy Dual Workspace - This extra-long desk fits two monitors on one side and still has room for a computer, a printer, and other items on the other. It allows workspace sharing with a partner or family member without sacrificing personal space.
Functional and Stylish - The spacious desktop area and large leg room ensure you stay organized and productive, whether you're working, studying, or taking a break.
Easy to Assemble - With labeled parts and illustrated instructions, the assembly process of this large computer desk is straightforward and easy. Friendly customer service is our priority, so count on us to answer any queries satisfactorily.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 44.88" L x 35.24" W x 4.72" H (77.6 lbs)


Easy Care
Simply wipe it clean with a damp cloth to remove any dust or dirt, and then dry it using a clean cloth to maintain its pristine look
Solid Construction
The two thickened wooden legs not only enhance the desk with a charming aesthetic appeal, but also offer unwavering support for long-term usage
Safe Material
The smooth board is finished with a water-based paint, making the computer desk easy to clean, as well as scratch-resistant and waterproof
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floors.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Writing |
| Included Components | Installation Tool |
| Product Grade | new |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Dark Brown |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 70.55 Pounds |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 85.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Wood |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek Minimalist Design - Our 79-inch long desk has a modern, minimalist design that blends brown wood grain, creating a trendy, contemporary ambiance perfect for any workspace or office.
Durable and Stable - Made from thickened E0 board, this large computer desk maintains its elegant appearance even with prolonged use. Adjustable foot pads help stabilize the desk on uneven surfaces and prevent scratches on the floor.
Roomy Dual Workspace - This extra-long desk fits two monitors on one side and still has room for a computer, a printer, and other items on the other. It allows workspace sharing with a partner or family member without sacrificing personal space.
Functional and Stylish - The spacious desktop area and large leg room ensure you stay organized and productive, whether you're working, studying, or taking a break.
Easy to Assemble - With labeled parts and illustrated instructions, the assembly process of this large computer desk is straightforward and easy. Friendly customer service is our priority, so count on us to answer any queries satisfactorily.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 44.88" L x 35.24" W x 4.72" H (77.6 lbs)


Easy Care
Simply wipe it clean with a damp cloth to remove any dust or dirt, and then dry it using a clean cloth to maintain its pristine look
Solid Construction
The two thickened wooden legs not only enhance the desk with a charming aesthetic appeal, but also offer unwavering support for long-term usage
Safe Material
The smooth board is finished with a water-based paint, making the computer desk easy to clean, as well as scratch-resistant and waterproof
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floors.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Writing |
| Included Components | Installation Tool |
| Product Grade | new |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Dark Brown |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 70.55 Pounds |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 85.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Wood |
| Is Customizable? | No |























