
8-shelf Bookshelf, Industrial Open Bookcase Storage Display Rack
Stylish & Industrial Bookshelf - With vintage wood grain shelves and a black metal frame, this 8-shelf bookcase adds an industrial touch to your home decor, ideal for living rooms and home offices.
Versatile Storage Rack - This storage shelf's clean design allows versatility. Use it as a bookshelf, display rack, plant stand, and much more.
Ample & Space Saving - Featuring 8 staggered open shelves maximizing vertical space. It provides plenty of room for your items, aiding in keeping your space neat and organized.
Durable & Sturdy - Crafted from sturdy E1 particleboard and thick metal frame, ensuring stability for long-term use. It comes with 4 adjustable non-slip feet for balance.
Fast Installation & Warranty - The package includes labeled parts, detailed instructions, and needed hardware, ensuring easy assembly. We offer a 1-year quality assurance and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.4" |
| Depth | 11.8" |
| Height | 69.2" |
| Item Weight | 40.79 lbs |
- 38.58" L x 14.96" W x 7.09" H (43.03 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room, Classroom, Home Office, Library |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | open storage |
| Product Dimensions | 11.8"D x 31.4"W x 69.2"H |
| Style | Country Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 Pack |
| Weight Limit | 500 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Indoor, Display |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Storage, Hardware |
| Item Weight | 40 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 32 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 500 Pounds |
| Back Style | Open Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 40 pounds |
Original: $116.99
-70%$116.99
$35.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish & Industrial Bookshelf - With vintage wood grain shelves and a black metal frame, this 8-shelf bookcase adds an industrial touch to your home decor, ideal for living rooms and home offices.
Versatile Storage Rack - This storage shelf's clean design allows versatility. Use it as a bookshelf, display rack, plant stand, and much more.
Ample & Space Saving - Featuring 8 staggered open shelves maximizing vertical space. It provides plenty of room for your items, aiding in keeping your space neat and organized.
Durable & Sturdy - Crafted from sturdy E1 particleboard and thick metal frame, ensuring stability for long-term use. It comes with 4 adjustable non-slip feet for balance.
Fast Installation & Warranty - The package includes labeled parts, detailed instructions, and needed hardware, ensuring easy assembly. We offer a 1-year quality assurance and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.4" |
| Depth | 11.8" |
| Height | 69.2" |
| Item Weight | 40.79 lbs |
- 38.58" L x 14.96" W x 7.09" H (43.03 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room, Classroom, Home Office, Library |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | open storage |
| Product Dimensions | 11.8"D x 31.4"W x 69.2"H |
| Style | Country Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 Pack |
| Weight Limit | 500 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Indoor, Display |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Storage, Hardware |
| Item Weight | 40 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 32 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 500 Pounds |
| Back Style | Open Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 40 pounds |























