
Freestanding Kitchen Baker's Rack, 5-Tier Microwave Oven Stand with Hutch
Multifunctional - The Tribesigns kitchen shelf functions as a storage unit, microwave oven stand, spice rack, and workstation. It complements any room decor.
Large Countertop & Hutch Design - The 31.5" L x 15.7" D tabletop offers ample workspace for essentials like microwaves or ovens. The hutch, ideal for displaying cookbooks or dry goods, ensures they stay dry.
Ample Storage - This 5-tier shelf can hold microwaves, ovens, kitchenware, spices, plates, and more, decluttering your space.
Stable & Durable - Crafted from E1 grade MDF Board with a smooth finish and a durable powder-coated metal frame, this microwave bakers rack ensures stability. Flexible leg padding prevents scratches on uneven ground.
Easy Assembly & Warranty - With numbered parts and detailed instructions, assembly is a breeze. For any damage or replacement issues, contact our friendly customer service. We offer an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 66.5" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 36.22 " L x 18.11 " W x 8.07 " H (48.5 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen, Living Room, Dining Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | 5 Shelves, Large Countertop |
| Product Dimensions | 15.7"D x 31.5"W x 66.5"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Stained |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Bathroom, Kitchen, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Kitchen Stand |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 36 Inches |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Kitchen Utensils |
| Product Name | Bakers Rack |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
Original: $104.99
-70%$104.99
$31.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Multifunctional - The Tribesigns kitchen shelf functions as a storage unit, microwave oven stand, spice rack, and workstation. It complements any room decor.
Large Countertop & Hutch Design - The 31.5" L x 15.7" D tabletop offers ample workspace for essentials like microwaves or ovens. The hutch, ideal for displaying cookbooks or dry goods, ensures they stay dry.
Ample Storage - This 5-tier shelf can hold microwaves, ovens, kitchenware, spices, plates, and more, decluttering your space.
Stable & Durable - Crafted from E1 grade MDF Board with a smooth finish and a durable powder-coated metal frame, this microwave bakers rack ensures stability. Flexible leg padding prevents scratches on uneven ground.
Easy Assembly & Warranty - With numbered parts and detailed instructions, assembly is a breeze. For any damage or replacement issues, contact our friendly customer service. We offer an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 66.5" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 36.22 " L x 18.11 " W x 8.07 " H (48.5 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen, Living Room, Dining Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | 5 Shelves, Large Countertop |
| Product Dimensions | 15.7"D x 31.5"W x 66.5"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Stained |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Bathroom, Kitchen, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Kitchen Stand |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 36 Inches |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Kitchen Utensils |
| Product Name | Bakers Rack |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |























