
Round Bookshelf, 63 Inch Etagere Bookcase with Staggered Shelves
Unique Design - This round industrial-inspired bookshelf with staggered shelves adds a visually striking touch to your decor. The matte black and rustic brown colors lend a vintage charm.
Ample Display - Sized at 59" W X 11.81" D X 62.2" H, this bookshelf provides 14 shelving units for showcasing books, photos, or other decor items. The staged shelves create a visually appealing display.
Sturdy Construction - Featuring high-quality particleboard and reinforced steel tubes, the bookshelf is durable, sturdy, and anti-scratch. It can hold up to 350 lbs. Adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Versatile Storage - Ideal for more than just books, this shelf can act as a display unit, plant stand, or storage rack. It's the perfect addition to any room in your home.
Customer Assurance - The package includes all necessary assembly hardware and instructions. Tribesigns offers a 1-year warranty and professional customer service for any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 62.2" |
| Item Weight | 62.37 lbs |
- 51.77 " L x 13.39 " W x 8.66 " H (66.78 lbs)




High Quality Board
High quality solid particleboard makes this bookshelf rack durable, waterproof, and easy to clean.
Sturdy Metal Frame
Framed by sturdy metal tubes, ensuring sturdiness, stability and strengths for the bookshelves.
Safety Design
Anti-tipping strap kits help the bookcase stand more stably against the wall and prevent the book shelf from tipping down.
Adjustable Leg Pads
Adjustable foot pads helps the organizer rack stand stably on uneven floor, no issues of wobble.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 14 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 59.05"W x 62.59"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Matte |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 250 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 57.3 Pounds |
| Furniture Finish | Black |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 59.05 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 250 Pounds |
| Product Name | etagere bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique Design - This round industrial-inspired bookshelf with staggered shelves adds a visually striking touch to your decor. The matte black and rustic brown colors lend a vintage charm.
Ample Display - Sized at 59" W X 11.81" D X 62.2" H, this bookshelf provides 14 shelving units for showcasing books, photos, or other decor items. The staged shelves create a visually appealing display.
Sturdy Construction - Featuring high-quality particleboard and reinforced steel tubes, the bookshelf is durable, sturdy, and anti-scratch. It can hold up to 350 lbs. Adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Versatile Storage - Ideal for more than just books, this shelf can act as a display unit, plant stand, or storage rack. It's the perfect addition to any room in your home.
Customer Assurance - The package includes all necessary assembly hardware and instructions. Tribesigns offers a 1-year warranty and professional customer service for any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 62.2" |
| Item Weight | 62.37 lbs |
- 51.77 " L x 13.39 " W x 8.66 " H (66.78 lbs)




High Quality Board
High quality solid particleboard makes this bookshelf rack durable, waterproof, and easy to clean.
Sturdy Metal Frame
Framed by sturdy metal tubes, ensuring sturdiness, stability and strengths for the bookshelves.
Safety Design
Anti-tipping strap kits help the bookcase stand more stably against the wall and prevent the book shelf from tipping down.
Adjustable Leg Pads
Adjustable foot pads helps the organizer rack stand stably on uneven floor, no issues of wobble.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 14 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 59.05"W x 62.59"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Matte |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 250 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 57.3 Pounds |
| Furniture Finish | Black |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 59.05 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 250 Pounds |
| Product Name | etagere bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |























