
Industrial Bookshelf, Oval Triple Wide Etagere Bookcases Display Shelves
Minimalist Oval Design - Designed with a black metal frame and rustic brown “oval” shelves, this triple bookcase provides stylish storage. The center shelves are perfect for books and photos, while smaller items can be showcased on the side shelves.
Industrial & Modern Appeal - Combining a dozen rustic brown shelves with a sleek black steel frame creates an eye-catching display. No matter your home's style or color scheme, it subtly enhances your decor.
Quality Craftsmen - The wood panels are carefully treated for water and scratch resistance, while the metal frame has an anti-rust coating. Its sturdy construction can accommodate all your belongings with ease.
Strong & Stable - Each shelf can hold up to 30/50lbs, with overall weight capacity of 440lbs. Adjustable foot pads ensure stability on uneven floors, and an anti-tip device is included for safety.
Buy with Confidence - All hardware and detailed assembly instructions are included. If any issues arise, our responsive customer service team is ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 49.8" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 69.48" |
| Item Weight | 59.97 lbs |
- 76.57" L x 19.09" W x 5.12" H (65.04 lbs)
Practical utilize every space for making a creative display of meaningful items




Versatile in any way


Unique and creative, aesthetically pleasing, shining your lonely space


High Quality Material
Crafted from sturdy metal tubes and high quality wood , which is durable and strong in structure.
Multi-layer Shelves
Large triple wide 5 tier space,more room to store and display your favorite plants, books and decor.
Anti-tipping Kit
Equipped with anti-toppling belts adding to its safety and stability to prevent tipping injuries.
Stable Metal Base
The reinforced double widened base can greatly improve stability and overall load-bearing capacity.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 12 |
| Special Feature | Unique Oval Shaped, Heavy Duty, Triple Wide |
| Product Dimensions | 11.81"D x 55.11"W x 69.68"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood Textured |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 55" |
| Weight Limit | 440 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware |
| Model Name | Oval bookcase |
| Item Weight | 30 Kilograms |
| Furniture Finish | Rustic Brown Wood Finish |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 440 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Ornaments, Collection, Plants, Books |
| Product Name | Bookcase, Display Shelf, Bookshelf |
| Shelf Thickness | 55 Inches |
| Item Weight | 66 pounds |
| Item model number | Oval bookcase |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Minimalist Oval Design - Designed with a black metal frame and rustic brown “oval” shelves, this triple bookcase provides stylish storage. The center shelves are perfect for books and photos, while smaller items can be showcased on the side shelves.
Industrial & Modern Appeal - Combining a dozen rustic brown shelves with a sleek black steel frame creates an eye-catching display. No matter your home's style or color scheme, it subtly enhances your decor.
Quality Craftsmen - The wood panels are carefully treated for water and scratch resistance, while the metal frame has an anti-rust coating. Its sturdy construction can accommodate all your belongings with ease.
Strong & Stable - Each shelf can hold up to 30/50lbs, with overall weight capacity of 440lbs. Adjustable foot pads ensure stability on uneven floors, and an anti-tip device is included for safety.
Buy with Confidence - All hardware and detailed assembly instructions are included. If any issues arise, our responsive customer service team is ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 49.8" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 69.48" |
| Item Weight | 59.97 lbs |
- 76.57" L x 19.09" W x 5.12" H (65.04 lbs)
Practical utilize every space for making a creative display of meaningful items




Versatile in any way


Unique and creative, aesthetically pleasing, shining your lonely space


High Quality Material
Crafted from sturdy metal tubes and high quality wood , which is durable and strong in structure.
Multi-layer Shelves
Large triple wide 5 tier space,more room to store and display your favorite plants, books and decor.
Anti-tipping Kit
Equipped with anti-toppling belts adding to its safety and stability to prevent tipping injuries.
Stable Metal Base
The reinforced double widened base can greatly improve stability and overall load-bearing capacity.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 12 |
| Special Feature | Unique Oval Shaped, Heavy Duty, Triple Wide |
| Product Dimensions | 11.81"D x 55.11"W x 69.68"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood Textured |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 55" |
| Weight Limit | 440 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware |
| Model Name | Oval bookcase |
| Item Weight | 30 Kilograms |
| Furniture Finish | Rustic Brown Wood Finish |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 440 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Ornaments, Collection, Plants, Books |
| Product Name | Bookcase, Display Shelf, Bookshelf |
| Shelf Thickness | 55 Inches |
| Item Weight | 66 pounds |
| Item model number | Oval bookcase |

























