
Industrial Coat Rack Shoe Bench, Entryway Hall Tree with Drawer & Hooks
Versatile Hall Tree - This multitasker offers a bench to sit on while removing shoes, a shoe rack, hooks for clothing, and a shelf for keys and hats. Perfect for entryways, halls, bedrooms, or offices.
3-in-1 Design - This bench coat stand marries storage and decor, boasting a coat rack, bench, shoe rack, and top shelf. Crafted with a black-finished metal frame, it keeps any room clutter-free.
Sturdy & Durable - The heavy-duty powder-coated metal frame and high-quality MDF board make this coat tree sturdy and lasting, capable of holding up to 250 lbs. It provides a convenient place to sit while putting on or taking off shoes.
Safe & Stable - The quality MDF board is waterproof, scratch-resistant and easy to clean. The entryway bench with hooks is safe for your family's health, featuring a water and rust-resistant powder-coated metal frame. Adjustable foot pads ensure stability and floor protection.
Easy Assembly - Comes with comprehensive instructions and hardware pack included. All parts are numbered for a simple setup. We offer an 18-month warranty and professional customer service before and after your purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 71.26" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 36.22" L x 15.35" W x 7.87" H (45.19 lbs)
Tribesigns 3-in-1 Hall Tree with Drawer


A Big Storage Drawer
Sturdy Metal Shoes Rack
Extra Hooks
Comfortable Shoes Bench


| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Style | Classic, Industrial |
| Item Weight | 41.89pounds |
| Product Dimensions | 11.81 x 31.49 x 71.26 inches |
| Max. Load Capacity of Bench Surface | 300 lbs |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Hall Tree - This multitasker offers a bench to sit on while removing shoes, a shoe rack, hooks for clothing, and a shelf for keys and hats. Perfect for entryways, halls, bedrooms, or offices.
3-in-1 Design - This bench coat stand marries storage and decor, boasting a coat rack, bench, shoe rack, and top shelf. Crafted with a black-finished metal frame, it keeps any room clutter-free.
Sturdy & Durable - The heavy-duty powder-coated metal frame and high-quality MDF board make this coat tree sturdy and lasting, capable of holding up to 250 lbs. It provides a convenient place to sit while putting on or taking off shoes.
Safe & Stable - The quality MDF board is waterproof, scratch-resistant and easy to clean. The entryway bench with hooks is safe for your family's health, featuring a water and rust-resistant powder-coated metal frame. Adjustable foot pads ensure stability and floor protection.
Easy Assembly - Comes with comprehensive instructions and hardware pack included. All parts are numbered for a simple setup. We offer an 18-month warranty and professional customer service before and after your purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 71.26" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 36.22" L x 15.35" W x 7.87" H (45.19 lbs)
Tribesigns 3-in-1 Hall Tree with Drawer


A Big Storage Drawer
Sturdy Metal Shoes Rack
Extra Hooks
Comfortable Shoes Bench


| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Style | Classic, Industrial |
| Item Weight | 41.89pounds |
| Product Dimensions | 11.81 x 31.49 x 71.26 inches |
| Max. Load Capacity of Bench Surface | 300 lbs |























