
Tribesigns Computer Desk, Office Desk Computer Table Study Writing Desk
Tribesigns Modern Computer Desk - with metal legs and adjustable leg pads, made the desks keep stable even on uneven floors.
Widen Desktop & Spacious Leg Room - 31.5" wide, provides ample space for computer, monitor, printer, writing, study, and other home office activities, the underneath leg distance is 29.13" you can make the best of it in a dorm room, Great for allowing tall people plenty of legroom.
Super Sturdy - desktop made of 0.98" thicker laminated MDF, waterproof and ant scratch, very easy to clean, computer frame is made of heavy-duty powder-coated steel which ensures stability and durability, 1.57" by 1.57 "width strong enough to support heavy duty parcels.
Easy To Assemble - just need to install the 4 legs and 2 leg bars with a hex key (less than 15 minutes), which will save you valuable time (tips: make sure when you're putting the legs together the whole matches on top they have to be facing each other).
18 Months Warranty - 900 lbs capacity, we provide 18 months of quality assurance only to OEM "Tribesigns" Products.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.13" |
| Item Weight | 57.3 lbs |
- 77.17 " L x 14.17 " W x 5.91 " H (61.71 lbs)
Premium Board
We use high quality board to ensure its long lasting use. Waterproof and superior resistance to scratches.
Stable Triangular Design
The triangular reinforced design makes the desk more stable and can provide you with long-term use!
Heacy Duty Metal Frame
Crafted with 2'X2'strong metal enhances the stability and durability of the whole desk, while easy to set up.
Adjustable Leg Pad
Adjustable Leg Pad
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Asemmbly Guide |
| Item Height | 29.13 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Computer Desk |
| Color | Vintage Grey/Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Powder Coated |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Vintage Gray & Black, Vintage Brown & Black, White & Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.8"W x 29.1"H |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Size | 70.9"W |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Height | 29.1 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.94 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Smooth |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tribesigns Modern Computer Desk - with metal legs and adjustable leg pads, made the desks keep stable even on uneven floors.
Widen Desktop & Spacious Leg Room - 31.5" wide, provides ample space for computer, monitor, printer, writing, study, and other home office activities, the underneath leg distance is 29.13" you can make the best of it in a dorm room, Great for allowing tall people plenty of legroom.
Super Sturdy - desktop made of 0.98" thicker laminated MDF, waterproof and ant scratch, very easy to clean, computer frame is made of heavy-duty powder-coated steel which ensures stability and durability, 1.57" by 1.57 "width strong enough to support heavy duty parcels.
Easy To Assemble - just need to install the 4 legs and 2 leg bars with a hex key (less than 15 minutes), which will save you valuable time (tips: make sure when you're putting the legs together the whole matches on top they have to be facing each other).
18 Months Warranty - 900 lbs capacity, we provide 18 months of quality assurance only to OEM "Tribesigns" Products.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.13" |
| Item Weight | 57.3 lbs |
- 77.17 " L x 14.17 " W x 5.91 " H (61.71 lbs)
Premium Board
We use high quality board to ensure its long lasting use. Waterproof and superior resistance to scratches.
Stable Triangular Design
The triangular reinforced design makes the desk more stable and can provide you with long-term use!
Heacy Duty Metal Frame
Crafted with 2'X2'strong metal enhances the stability and durability of the whole desk, while easy to set up.
Adjustable Leg Pad
Adjustable Leg Pad
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Asemmbly Guide |
| Item Height | 29.13 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Computer Desk |
| Color | Vintage Grey/Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Powder Coated |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Vintage Gray & Black, Vintage Brown & Black, White & Black |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.8"W x 29.1"H |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Size | 70.9"W |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Height | 29.1 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.94 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Smooth |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |

























