
5-Drawer Computer Desk, Study Writing Table with Reversible Drawer Cabinet
Compact Drawer Desk - Maximize your workspace and storage with our compact 2-drawer computer desk and 3-drawer file cabinet. Ideal for small rooms, this piece efficiently combines a spacious 39.37''W X 17.71''D desktop with ample storage.
Versatile File Cabinet - Serving as a printer stand and storage unit, this file cabinet enhances the functionality of your home office. With 3 drawers for well-sorted storage of documents, books, or supplies, you can use the top surface also for décor.
Durable Construction - Crafted from superior E1 particleboard and MDF, this sturdy, scratch-resistant storage desk is designed to last. Its metal tube frame and adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Industrial-Chic Style - Merging rustic brown and black hues, our office desk with drawers provides a vintage, industrial-chic allure. It blends seamlessly with your office furniture, creating a charming working environment.
Easy Assembly & Great Service- Assembly is a breeze with our provided hardware kit and clear instructions. We're always available to solve any problem. Trust in our excellent customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 17.72" |
| Height | 32.28" |
| Item Weight | 61.05 lbs |
- 43.31 " L x 21.65 " W x 6.5 " H (66.12 lbs)


Compact, Complete, Space Saving...
Tribesigns Computer Desk with Drawers & Printer Space
2-in-1 Design:The combination of writing desk with drawers and file cabinet makes small spaces more functional.
File Cabinet or Printer Stand:Versatile 3 drawers file cabinet also works as a printer stand.
Retro and Industrial:Rustic brown board and black metal tubes meet your retro style.
High Quality Material:Premium board and sturdy metal tubes ensures durability and stability.
Wide Application:Great choice as computer desk, writing desk, office work desk, and retro vanity desk.
Spacious Tabletop
Spacious tabletop offers ample space for your daily working, studying and writing.
File Cabinet Drawers
The file drawer cabinet gives extra large storage space for your files, books, and other home office supplies.
Top Storage Space
The top surface of the file cabinet is perfect for printer or other items storage or decor display.
Simple Drawer Guide
Simple drawer guide, it is very easy to put the drawers into the desk directly, no need extra tools.
Reversible File Cabinet
With reversible design, the filing cabinet can be configured either on the right or left side as your preference or room space requirements.
Sturdy Metal Frame
0.79 x 0.79 inch sturdy metal frame provides strong support for the desk, ensuring the stability and sturdiness of the work desk.
Easy Pull Handle
Designed with easy pull handles, it is very easy to pull the drawers out, conveniently and comfortably.
Adjustable Leg Pads
Adjustable leg pads added to ensure the desk stands stably on uneven floor, and help protect the floor from scratches.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Home Office |
| Recommended Uses For Product | Writing,Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Mounting Hardware Kits |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Metal, Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Standard cleaning and dusting methods for wood and metal surfaces. |
| Drawer Glide Material | [INF-MDF-Metal] |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Black, White, Gray |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | rustic, brown, industrial finish |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Rustic Brown |
| Distressed Finish Type | Rub Through |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 17.72"D x 51.18"W x 32.28"H |
| Number of Drawers | 5 |
| Item Weight | 61.05 lbs |
| Maximum Height | 82 Centimeters |
| Minimum Height | 82 Centimeters |
| Shelf Width | 11.81 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 43.9 Inches |
| Number Of Cabinets | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Bolted |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Metallic |
| Storage Options | Drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Compact Drawer Desk - Maximize your workspace and storage with our compact 2-drawer computer desk and 3-drawer file cabinet. Ideal for small rooms, this piece efficiently combines a spacious 39.37''W X 17.71''D desktop with ample storage.
Versatile File Cabinet - Serving as a printer stand and storage unit, this file cabinet enhances the functionality of your home office. With 3 drawers for well-sorted storage of documents, books, or supplies, you can use the top surface also for décor.
Durable Construction - Crafted from superior E1 particleboard and MDF, this sturdy, scratch-resistant storage desk is designed to last. Its metal tube frame and adjustable leg pads ensure stability on uneven floors.
Industrial-Chic Style - Merging rustic brown and black hues, our office desk with drawers provides a vintage, industrial-chic allure. It blends seamlessly with your office furniture, creating a charming working environment.
Easy Assembly & Great Service- Assembly is a breeze with our provided hardware kit and clear instructions. We're always available to solve any problem. Trust in our excellent customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 17.72" |
| Height | 32.28" |
| Item Weight | 61.05 lbs |
- 43.31 " L x 21.65 " W x 6.5 " H (66.12 lbs)


Compact, Complete, Space Saving...
Tribesigns Computer Desk with Drawers & Printer Space
2-in-1 Design:The combination of writing desk with drawers and file cabinet makes small spaces more functional.
File Cabinet or Printer Stand:Versatile 3 drawers file cabinet also works as a printer stand.
Retro and Industrial:Rustic brown board and black metal tubes meet your retro style.
High Quality Material:Premium board and sturdy metal tubes ensures durability and stability.
Wide Application:Great choice as computer desk, writing desk, office work desk, and retro vanity desk.
Spacious Tabletop
Spacious tabletop offers ample space for your daily working, studying and writing.
File Cabinet Drawers
The file drawer cabinet gives extra large storage space for your files, books, and other home office supplies.
Top Storage Space
The top surface of the file cabinet is perfect for printer or other items storage or decor display.
Simple Drawer Guide
Simple drawer guide, it is very easy to put the drawers into the desk directly, no need extra tools.
Reversible File Cabinet
With reversible design, the filing cabinet can be configured either on the right or left side as your preference or room space requirements.
Sturdy Metal Frame
0.79 x 0.79 inch sturdy metal frame provides strong support for the desk, ensuring the stability and sturdiness of the work desk.
Easy Pull Handle
Designed with easy pull handles, it is very easy to pull the drawers out, conveniently and comfortably.
Adjustable Leg Pads
Adjustable leg pads added to ensure the desk stands stably on uneven floor, and help protect the floor from scratches.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Home Office |
| Recommended Uses For Product | Writing,Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Mounting Hardware Kits |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Metal, Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Standard cleaning and dusting methods for wood and metal surfaces. |
| Drawer Glide Material | [INF-MDF-Metal] |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Black, White, Gray |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | rustic, brown, industrial finish |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Rustic Brown |
| Distressed Finish Type | Rub Through |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 17.72"D x 51.18"W x 32.28"H |
| Number of Drawers | 5 |
| Item Weight | 61.05 lbs |
| Maximum Height | 82 Centimeters |
| Minimum Height | 82 Centimeters |
| Shelf Width | 11.81 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 43.9 Inches |
| Number Of Cabinets | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Bolted |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Metallic |
| Storage Options | Drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |

























