
55" /63" Computer Desk Writing Table with Bottom Storage Shelf
Roomy Workspace - This desk measures 63" X 31" x 30” / 55"X 23 "X 30 " offering lots of space for your laptop, monitor and more. Plus there's a large shelf that you can fill with books and office supplies.
Sturdy and Snazzy - With its metal frame and 1.2-inch thick board, this desk is built to last. Its vintage vibe and sleek black color can suit any style.
Quick Assembly - Our straightforward instructions let you assemble this desk in less than 20 minutes.
Unique Metal Accent - This desk features a distinctive metal panel that offers privacy, and solid support for the legs.
Dedicated Customer Service - For any issues - damages, defects, missing parts - count on our friendly customer service to help you out.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11” |
| Height | 29.92” |
| Depth | 23.62” |
| Item Weight | 53.57 lbs |
- 59.69 ” x 26.42 ” x 4.92 ”(57.32 lbs)

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99” |
| Height | 29.92” |
| Depth | 31.49” |
| Item Weight | 76.06 lbs |
- 68.5 ” x 18.5 ” x 8.46 ”(81.57 lbs)


Simple Style Computer Desk, Only Desk
- Large 63-inch /55-inche computer table"The large63" X 31" x 30”(L *W*H) /55"23 "30" desk top big enough for your laptop, second monitor, a lamp, and some writing space to spread out and get work done.
- A wide Storage shelf under the desktop, provide extra space for your books or office stuff
- Sturdy & Beautiful finish:The office desk constructed of heavy-duty metal frame and thickened compressed board (1.2 inch) ensure durability and stability.
- The Desk is a combination of vintage colors and black match any decor style.
- Easy to Assemble:Easy to assemble and just less than 20 minutes. Detailed instructions and installation are attached
- Cabinet is not included,Only Desk.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Shape | Rectangular |
| Style | Vintage |
| Color | Gray, Light Walnut, Walnut, Dark Brown |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Writing, Dining |
| Drawer Type | No Drawer |
| Storage Options | Bottom Shelf |
| Finish Types | Powder Coated |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric? | No |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Roomy Workspace - This desk measures 63" X 31" x 30” / 55"X 23 "X 30 " offering lots of space for your laptop, monitor and more. Plus there's a large shelf that you can fill with books and office supplies.
Sturdy and Snazzy - With its metal frame and 1.2-inch thick board, this desk is built to last. Its vintage vibe and sleek black color can suit any style.
Quick Assembly - Our straightforward instructions let you assemble this desk in less than 20 minutes.
Unique Metal Accent - This desk features a distinctive metal panel that offers privacy, and solid support for the legs.
Dedicated Customer Service - For any issues - damages, defects, missing parts - count on our friendly customer service to help you out.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11” |
| Height | 29.92” |
| Depth | 23.62” |
| Item Weight | 53.57 lbs |
- 59.69 ” x 26.42 ” x 4.92 ”(57.32 lbs)

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99” |
| Height | 29.92” |
| Depth | 31.49” |
| Item Weight | 76.06 lbs |
- 68.5 ” x 18.5 ” x 8.46 ”(81.57 lbs)


Simple Style Computer Desk, Only Desk
- Large 63-inch /55-inche computer table"The large63" X 31" x 30”(L *W*H) /55"23 "30" desk top big enough for your laptop, second monitor, a lamp, and some writing space to spread out and get work done.
- A wide Storage shelf under the desktop, provide extra space for your books or office stuff
- Sturdy & Beautiful finish:The office desk constructed of heavy-duty metal frame and thickened compressed board (1.2 inch) ensure durability and stability.
- The Desk is a combination of vintage colors and black match any decor style.
- Easy to Assemble:Easy to assemble and just less than 20 minutes. Detailed instructions and installation are attached
- Cabinet is not included,Only Desk.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Shape | Rectangular |
| Style | Vintage |
| Color | Gray, Light Walnut, Walnut, Dark Brown |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Writing, Dining |
| Drawer Type | No Drawer |
| Storage Options | Bottom Shelf |
| Finish Types | Powder Coated |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric? | No |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























