
5-Light Dining Room Light Fixture, Luxury Linear Chandelier with Adjustable Height
Durable & Robust Light Fixture - Enjoy a sturdy metal framework that resists rust, corrosion, and discoloration. Adorned with durable glass shades offering high light transmission, this pendant light brings increased brightness and longevity to your interior lighting.
Alluring Features - Create an environment of modern luxury with this 5-light pendant light, which combines high-transparency glass and a matte black frame for a sleek, contemporary look. It delivers bright, soft lighting without glare, ideal for kitchen islands and dining tables, and adds warm ambiance to your space.
Hassle-Free Installation - Each package includes the necessary mounting hardware and instructions for an easy installation process. Partly pre-assembled and well-packaged for safe delivery, you can have this luxury crystal chandelier set up with minimal effort.
Bulb Requirements - Make use of the readily available standard E26 sockets for your bulbs. Each of the five sockets can handle a maximum bulb wattage of 40 Watts (Bulbs not included), providing you flexibility in your lighting options.
Elegant Size & Glass Lamp Shades - Once assembled, this kitchen island light measures 33.86" in length, 5.91" in width, and 73" in height. Each lampshade consists of four pieces of high-quality smoky gray translucent glass, contributing to a sophisticated and captivating overall look.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 33.86" |
| Depth | 5.91" |
| Height | 73" |
| Item Weight | 22.05 lbs |
- 42.52" L x 16.06" W x 6.3" H (24.91 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Matte Black |
| Material | Glass, Metal |
| Style | Modern Luxury |
| Light fixture form | Island |
| Room Type | Bathroom |
| Product Dimensions | 39"L x 6.3"W x 73"H |
| Specific Uses For Product | Dining Room, Home |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Power Source | Corded Electric |
| Special Feature | Adjustable Height, Anti-Rust |
| Shape | Linear |
| Included Components | Clear Glass Shades, Instruction Manual, Metal Lighting Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Model Name | Chandeliers for Kitchen Island Lighting |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Adjustable Height, Anti-Rust |
| Batteries Required? | No |
| Warranty Description | 12 months. |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durable & Robust Light Fixture - Enjoy a sturdy metal framework that resists rust, corrosion, and discoloration. Adorned with durable glass shades offering high light transmission, this pendant light brings increased brightness and longevity to your interior lighting.
Alluring Features - Create an environment of modern luxury with this 5-light pendant light, which combines high-transparency glass and a matte black frame for a sleek, contemporary look. It delivers bright, soft lighting without glare, ideal for kitchen islands and dining tables, and adds warm ambiance to your space.
Hassle-Free Installation - Each package includes the necessary mounting hardware and instructions for an easy installation process. Partly pre-assembled and well-packaged for safe delivery, you can have this luxury crystal chandelier set up with minimal effort.
Bulb Requirements - Make use of the readily available standard E26 sockets for your bulbs. Each of the five sockets can handle a maximum bulb wattage of 40 Watts (Bulbs not included), providing you flexibility in your lighting options.
Elegant Size & Glass Lamp Shades - Once assembled, this kitchen island light measures 33.86" in length, 5.91" in width, and 73" in height. Each lampshade consists of four pieces of high-quality smoky gray translucent glass, contributing to a sophisticated and captivating overall look.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 33.86" |
| Depth | 5.91" |
| Height | 73" |
| Item Weight | 22.05 lbs |
- 42.52" L x 16.06" W x 6.3" H (24.91 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Matte Black |
| Material | Glass, Metal |
| Style | Modern Luxury |
| Light fixture form | Island |
| Room Type | Bathroom |
| Product Dimensions | 39"L x 6.3"W x 73"H |
| Specific Uses For Product | Dining Room, Home |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Power Source | Corded Electric |
| Special Feature | Adjustable Height, Anti-Rust |
| Shape | Linear |
| Included Components | Clear Glass Shades, Instruction Manual, Metal Lighting Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Model Name | Chandeliers for Kitchen Island Lighting |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Adjustable Height, Anti-Rust |
| Batteries Required? | No |
| Warranty Description | 12 months. |























