
63" Console Table, Farmhouse Entryway Table with 3 Tier Storage
Resilient and Convenient - Invest in lasting quality with our foyer table, featuring a 1.18" thick MDF tabletop. Not only is this tabletop waterproof, but it's also scratch-resistant, promising durability despite daily wear and tear. Plus, cleaning the table becomes a breeze, thanks to its easy-to-clean surface.
Elegant and Practical - Embrace the perfect fusion of elegance and functionality with our farmhouse entryway table. The gracefully arched designs on the front add a sophisticated flair to any space. Whether it stands in your foyer or hallway, it is sure to catch the eye with its stylish design.
Stable and Plentiful - Say goodbye to clutter with our console table with storage. This design allows easy storage and display of items, so your favorite decor pieces or important items are always within reach. Additionally, its sturdy base provides strong support for your items to rest securely.
Adaptable and Multi-Functional - Step up your furniture game with our console table featuring adjustable leg pads. These help keep the table stable on uneven floors, providing you with a worry-free use. Plus, its multi-functional design makes it perfect as an entrance table, sofa table, foyer table, hallway table, or even a TV stand.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 64.82 lbs |
- 68.7" L x 13.78" W x 6.5" H (70.55 lbs)
Infuse Your Home with Vintage Charm Using Our Spacious Console Sofa Table


Spacious Storage Space
Archway Segmentation and Storage Space
Rustic yet Spacious Surface


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Farmhouse Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Rustic |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 31.5"H |
| Item Weight | 67 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | engineered wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Resilient and Convenient - Invest in lasting quality with our foyer table, featuring a 1.18" thick MDF tabletop. Not only is this tabletop waterproof, but it's also scratch-resistant, promising durability despite daily wear and tear. Plus, cleaning the table becomes a breeze, thanks to its easy-to-clean surface.
Elegant and Practical - Embrace the perfect fusion of elegance and functionality with our farmhouse entryway table. The gracefully arched designs on the front add a sophisticated flair to any space. Whether it stands in your foyer or hallway, it is sure to catch the eye with its stylish design.
Stable and Plentiful - Say goodbye to clutter with our console table with storage. This design allows easy storage and display of items, so your favorite decor pieces or important items are always within reach. Additionally, its sturdy base provides strong support for your items to rest securely.
Adaptable and Multi-Functional - Step up your furniture game with our console table featuring adjustable leg pads. These help keep the table stable on uneven floors, providing you with a worry-free use. Plus, its multi-functional design makes it perfect as an entrance table, sofa table, foyer table, hallway table, or even a TV stand.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 64.82 lbs |
- 68.7" L x 13.78" W x 6.5" H (70.55 lbs)
Infuse Your Home with Vintage Charm Using Our Spacious Console Sofa Table


Spacious Storage Space
Archway Segmentation and Storage Space
Rustic yet Spacious Surface


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Farmhouse Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Rustic |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 31.5"H |
| Item Weight | 67 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | engineered wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























