
47" Dining Bench, Farmhouse Entryway Bench End of Bed Bench
Rustic Charm - Boost your decor with our rustic-style bench, adding a touch of farmhouse sophistication to your space.
Dining Room Bench - Measuring 47.24" W x 11.81" D x 17.72'' H, this bench offers comfortable seating for 2-3 guests, revitalizing any room instantly.
Versatile Seating - This multi-use wooden bench fits any room perfectly, serving as a makeup bench, bed-end bench, entryway bench, or dining bench.
Durable Construction - Crafted with E1 particle board, this 6.5'' thick bench offers sleek design without compromising on stability or durability. It can withstand up to 250 pounds.
Effortless Assembly - This bench is easy to assemble, taking only 15 minutes for a single person to build.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 29.75 lbs |
- 50.79 " L x 14.17 " W x 3.54 " H (33.5 lbs)
Tribesigns Dining Bench, Farmhouse Wooden Entryway Bench for Living Dining Room


Add a Touch of Elegance to Any Space!
47' Farmhouse Wood Dining Room Bench
- Perfectly suited for use as a makeup bench, bed-end seating, welcoming entryway bench, or dining bench.
- Pair of dining table bench for the perfect matching style.
- Dining table bench includes easy-to-read instructions, hardware and all the tools you need for a quick setup.
- This kitchen table bench seat is great choice for enjoying a meal with your family and chatting with friends.
- Does not include table.
Farmhouse Wooden Bench with More Details
The bench is 6.5'' thick, it can easily bear 250 pounds without worrying about shaking
The spacious area at the bottom provides ample room for shoe storage.


Tribesigns 47'' Farmhouse Entryway Bench, Wooden Entry Bench for Home Living


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Rustic Brown |
| Size | 47.24"W x 11.81"D x 17.72 ''H |
| Furniture Finish | Oak |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Item Weight | 29.8 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Charm - Boost your decor with our rustic-style bench, adding a touch of farmhouse sophistication to your space.
Dining Room Bench - Measuring 47.24" W x 11.81" D x 17.72'' H, this bench offers comfortable seating for 2-3 guests, revitalizing any room instantly.
Versatile Seating - This multi-use wooden bench fits any room perfectly, serving as a makeup bench, bed-end bench, entryway bench, or dining bench.
Durable Construction - Crafted with E1 particle board, this 6.5'' thick bench offers sleek design without compromising on stability or durability. It can withstand up to 250 pounds.
Effortless Assembly - This bench is easy to assemble, taking only 15 minutes for a single person to build.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 29.75 lbs |
- 50.79 " L x 14.17 " W x 3.54 " H (33.5 lbs)
Tribesigns Dining Bench, Farmhouse Wooden Entryway Bench for Living Dining Room


Add a Touch of Elegance to Any Space!
47' Farmhouse Wood Dining Room Bench
- Perfectly suited for use as a makeup bench, bed-end seating, welcoming entryway bench, or dining bench.
- Pair of dining table bench for the perfect matching style.
- Dining table bench includes easy-to-read instructions, hardware and all the tools you need for a quick setup.
- This kitchen table bench seat is great choice for enjoying a meal with your family and chatting with friends.
- Does not include table.
Farmhouse Wooden Bench with More Details
The bench is 6.5'' thick, it can easily bear 250 pounds without worrying about shaking
The spacious area at the bottom provides ample room for shoe storage.


Tribesigns 47'' Farmhouse Entryway Bench, Wooden Entry Bench for Home Living


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Rustic Brown |
| Size | 47.24"W x 11.81"D x 17.72 ''H |
| Furniture Finish | Oak |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Item Weight | 29.8 pounds |

























