
5-Tier Sideboard Buffet, Farmhouse Kitchen Storage Cabinet with Removable Shelves
Stylish and Practical Design - Our Tribesigns sideboard cabinet features louvered doors for a fresh, distinctive look. These doors also facilitate airflow, making it ideal for storing dinnerware, complemented by a rich brown finish.
Customizable Storage Space - This spacious buffet cabinet, 28.74" W x 13.78" D x 39.76" H, features four adjustable shelves. They easily accommodate different sized items, or you can remove them for larger kitchen essentials.
Sturdy and Safety-Conscious - The storage cabinet is crafted from high-quality engineered wood and supported by sturdy wide legs. To enhance safety, it includes an anti-tip feature and adjustable foot pads to protect floors and provide stability on uneven surfaces.
Versatile Home Addition - Whether in the kitchen, living room, or entryway, our wooden accent cabinet adds style and helps organize your space.
Straightforward Assembly - Leave your assembly worries behind. We designed our freestanding buffet cabinet for easy setup, with clear instructions and all necessary parts included. If you need help, just contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 28.74" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 39.76" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 35.83" L x 16.93" W x 8.66" H (63.93 lbs)




The perfect addition to any room, our sideboard cabinet is a standout for both design and storage.
Elevate your dining experience
Tribesigns Buffet Cabinet With Round Louvered Doors
- Featuring a striking louver door design for aesthetics and air circulation, this standout cabinet is a revelation.
- With its four adjustable shelves, it can accommodate dinnerware of all sizes, or you can eliminate the shelves swiftly for taller kitchen items.
- It's not just sturdy, it's also very safe with an anti-tip feature and adjustable foot pads. Versatile and easy to install, it's an ideal addition to any room in your home.
Adds Elegance While Smartly Storing Your Dinnerware


Encourage Air Circulation
Easy Pull Handles
Thicken Tabletop
Adjustable Foot Pads


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Buffet Cabinet |
| Product Dimensions | 13.78"D x 28.74"W x 39.76"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Adjustable Feet, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Kitchen, Living Room, Dining Room |
| Door Style | Louvered |
| Weight Limit | 150 Pounds |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Painted |
| Size | 28.74" |
| Number of Shelves | 5 |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 59.5 pounds |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and Practical Design - Our Tribesigns sideboard cabinet features louvered doors for a fresh, distinctive look. These doors also facilitate airflow, making it ideal for storing dinnerware, complemented by a rich brown finish.
Customizable Storage Space - This spacious buffet cabinet, 28.74" W x 13.78" D x 39.76" H, features four adjustable shelves. They easily accommodate different sized items, or you can remove them for larger kitchen essentials.
Sturdy and Safety-Conscious - The storage cabinet is crafted from high-quality engineered wood and supported by sturdy wide legs. To enhance safety, it includes an anti-tip feature and adjustable foot pads to protect floors and provide stability on uneven surfaces.
Versatile Home Addition - Whether in the kitchen, living room, or entryway, our wooden accent cabinet adds style and helps organize your space.
Straightforward Assembly - Leave your assembly worries behind. We designed our freestanding buffet cabinet for easy setup, with clear instructions and all necessary parts included. If you need help, just contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 28.74" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 39.76" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 35.83" L x 16.93" W x 8.66" H (63.93 lbs)




The perfect addition to any room, our sideboard cabinet is a standout for both design and storage.
Elevate your dining experience
Tribesigns Buffet Cabinet With Round Louvered Doors
- Featuring a striking louver door design for aesthetics and air circulation, this standout cabinet is a revelation.
- With its four adjustable shelves, it can accommodate dinnerware of all sizes, or you can eliminate the shelves swiftly for taller kitchen items.
- It's not just sturdy, it's also very safe with an anti-tip feature and adjustable foot pads. Versatile and easy to install, it's an ideal addition to any room in your home.
Adds Elegance While Smartly Storing Your Dinnerware


Encourage Air Circulation
Easy Pull Handles
Thicken Tabletop
Adjustable Foot Pads


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Buffet Cabinet |
| Product Dimensions | 13.78"D x 28.74"W x 39.76"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Adjustable Feet, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Kitchen, Living Room, Dining Room |
| Door Style | Louvered |
| Weight Limit | 150 Pounds |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Painted |
| Size | 28.74" |
| Number of Shelves | 5 |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 59.5 pounds |

























