
70.9" Console Table, Farmhouse Sofa Entryway Table with Sturdy Base
Two-Tier Storage - At a length of 70.9" and featuring a 2-tier design, this console table gives plenty of storage without monopolizing space.
Unique Construction Style - This retro farmhouse console table showcases a unique trapezoidal design, complete with side waists and a sturdy base for reliable support.
Stability with Style - An X-shaped bracket at the table's back not only enhances the table's stability but also adds an eye-catching decorative element.
Quality and Durability - Made from high-grade MDF and robust metal, this long hallway table is designed to stand the test of time.
Adaptable and Functional - More than just a stunning furniture piece, this table can serve a variety of functions including a console or entrance table in the entryway, a sofa table behind the couch, or even a TV stand in the living room.
Effortless Assembly - Everything you need for an easy assembly is included: tools, hardware, and clear instructions. Given its size, we recommend assembling with two people.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 71.43 lbs |
- 75.39" L x 14.37" W x 5.31" H (75.84 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | Extra Long Console Table |
| Item Height | 33.45 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 33.45"H |
| Item Weight | 71.4 Pounds |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| Ground To Item Distance | 33.45 Inches |
| Base To Top Distance | 33.45 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Console, Entryway, Living Room |
| Furniture Finish | Stained |
Original: $175.99
-70%$175.99
$52.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two-Tier Storage - At a length of 70.9" and featuring a 2-tier design, this console table gives plenty of storage without monopolizing space.
Unique Construction Style - This retro farmhouse console table showcases a unique trapezoidal design, complete with side waists and a sturdy base for reliable support.
Stability with Style - An X-shaped bracket at the table's back not only enhances the table's stability but also adds an eye-catching decorative element.
Quality and Durability - Made from high-grade MDF and robust metal, this long hallway table is designed to stand the test of time.
Adaptable and Functional - More than just a stunning furniture piece, this table can serve a variety of functions including a console or entrance table in the entryway, a sofa table behind the couch, or even a TV stand in the living room.
Effortless Assembly - Everything you need for an easy assembly is included: tools, hardware, and clear instructions. Given its size, we recommend assembling with two people.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 71.43 lbs |
- 75.39" L x 14.37" W x 5.31" H (75.84 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | Extra Long Console Table |
| Item Height | 33.45 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 33.45"H |
| Item Weight | 71.4 Pounds |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| Ground To Item Distance | 33.45 Inches |
| Base To Top Distance | 33.45 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Console, Entryway, Living Room |
| Furniture Finish | Stained |























