
Freestanding Shoe Cabinet, 24 Pair Shoe Rack with Side Hooks
Efficient Shoe Organizer - Say goodbye to shoe clutter; this stylish, white shoe cabinet keeps your entryway organized and adds flair. This wood shoe rack features tall, simple molding and chunky framing for an elegant yet modern touch.
Versatile Storage - With an innovative design, this shoe cabinet has 4-tier cubby shelves and 3 large open shelves for up to 24 pairs of shoes in different sizes. It also eliminates messy piles, making it a perfect shoe storage solution for your hallway.
Multifunctional - This rack not only organizes shoes, but with 3 side hooks, it can hold keys, hats, or bags. Ideal for storing clothes, boxes, and accessories in a closet or bedroom or as a living room shelf for books and decorative items.
Sturdy and Long-lasting - Made of 0.8'' thick particle board, this 8-tier organizer is durable and sturdy. The backboard prevents shoe stains, while adjustable footpads ensure stability, even on uneven floors.
Easy Assembly - With a straightforward manual, classic design, and simple structure, assembly is a breeze (about 30min). We offer excellent customer service - if you have any questions, contact us and we'll reply within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 40.94" L x 13.78" W x 11.42" H (78.26 lbs)








DIFFERENT HEIGHT SHELVES MEET YOUR STORAGE NEEDS!
24.4'' Lx11.02'' H- Large Open Storage Shelves
7.87'' Lx7.87'' H-Total 12 Shoe Cubbies Storage
Bottom 4 Tier Adjustable Wooden Panel
Versatility--Meet your diverse needs
The shelves can be removed as needed, making it a versatile feature for a shoe cabinet. This can be useful for individuals who frequently update their shoe collection or who need to fit specific shoe sizes or styles, liking to accommodate larger shoes, boots, or heels.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Entryway, Foyer, Living Room, Utility Room |
| Number of Shelves | 7 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 25.59"W x 70.86"H |
| Style | Contemporary |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoe Cabinet for Hallway/Entryway, Shoe Rack for Bedroom, Shoe Storage Cabinet For Closet |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions, 1x Shoe Cabinet |
| Model Name | freestanding shoe cabinet |
| Item Weight | 76.5 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Specific Uses For Product | Shoes |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Shoe Cabinet |
| Shelf Thickness | 0.8 Inches |
| Color | White |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Item Weight | 74.96 pounds |
Original: $137.98
-70%$137.98
$41.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Efficient Shoe Organizer - Say goodbye to shoe clutter; this stylish, white shoe cabinet keeps your entryway organized and adds flair. This wood shoe rack features tall, simple molding and chunky framing for an elegant yet modern touch.
Versatile Storage - With an innovative design, this shoe cabinet has 4-tier cubby shelves and 3 large open shelves for up to 24 pairs of shoes in different sizes. It also eliminates messy piles, making it a perfect shoe storage solution for your hallway.
Multifunctional - This rack not only organizes shoes, but with 3 side hooks, it can hold keys, hats, or bags. Ideal for storing clothes, boxes, and accessories in a closet or bedroom or as a living room shelf for books and decorative items.
Sturdy and Long-lasting - Made of 0.8'' thick particle board, this 8-tier organizer is durable and sturdy. The backboard prevents shoe stains, while adjustable footpads ensure stability, even on uneven floors.
Easy Assembly - With a straightforward manual, classic design, and simple structure, assembly is a breeze (about 30min). We offer excellent customer service - if you have any questions, contact us and we'll reply within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 40.94" L x 13.78" W x 11.42" H (78.26 lbs)








DIFFERENT HEIGHT SHELVES MEET YOUR STORAGE NEEDS!
24.4'' Lx11.02'' H- Large Open Storage Shelves
7.87'' Lx7.87'' H-Total 12 Shoe Cubbies Storage
Bottom 4 Tier Adjustable Wooden Panel
Versatility--Meet your diverse needs
The shelves can be removed as needed, making it a versatile feature for a shoe cabinet. This can be useful for individuals who frequently update their shoe collection or who need to fit specific shoe sizes or styles, liking to accommodate larger shoes, boots, or heels.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Entryway, Foyer, Living Room, Utility Room |
| Number of Shelves | 7 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 25.59"W x 70.86"H |
| Style | Contemporary |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoe Cabinet for Hallway/Entryway, Shoe Rack for Bedroom, Shoe Storage Cabinet For Closet |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions, 1x Shoe Cabinet |
| Model Name | freestanding shoe cabinet |
| Item Weight | 76.5 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Specific Uses For Product | Shoes |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Shoe Cabinet |
| Shelf Thickness | 0.8 Inches |
| Color | White |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Item Weight | 74.96 pounds |

























