
Freestanding Closet Organizer, Garment Rack with Drawers & Shelves
End the Chaos - Our multifunctional standing closet, featuring a 47’’ clothing rod, shelves, 4 drawers, and 8 hooks, efficiently stores suitcases, shoes, and bags, eliminating disarray.
Innovative Storage - Enjoy 4 spacious drawers for stealthy storage within the open wardrobe, maximizing the area without visible clutter.
Strong & Stable - A thickened metal frame presents a heavy-duty closet organizer with high load capacity, equipped with anti-tip straps for child safety.
Retro Charm - Boasting a rustic wooden finish and industrial metal pipe design, this furniture piece brings a vintage vibe to your decor.
Risk-Free Purchase - The organizer is easy to assemble with clear instructions and includes hardware kits. Our professional customer service is prepared to answer any questions. Organize in style with our clothes rack with drawers!
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 74.8" L x 17.72" W x 5.51" H (82.23 lbs)




| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Material | E0 Particle Board + Metal Frame |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Waterproof, Cloth Rack with Storage Drawer |
| Part Number | F1636 |
| Item Weight | 73 pounds |
| Product Dimensions | 15.7 x 47.2 x 70.9 inches |
| Country of Origin | China |
| Finish | Finished |
| Installation Method | Free Standing |
| Item Package Quantity | 1 |
| Mounting Type | freestanding |
| Special Features | Waterproof, Cloth Rack with Storage Drawer |
| Included Components | Accessories Kit, Assembly Guide |
| Batteries Required? | No |
| Warranty Description | Manufacture warranty for 2 years days from date of purchase. |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
End the Chaos - Our multifunctional standing closet, featuring a 47’’ clothing rod, shelves, 4 drawers, and 8 hooks, efficiently stores suitcases, shoes, and bags, eliminating disarray.
Innovative Storage - Enjoy 4 spacious drawers for stealthy storage within the open wardrobe, maximizing the area without visible clutter.
Strong & Stable - A thickened metal frame presents a heavy-duty closet organizer with high load capacity, equipped with anti-tip straps for child safety.
Retro Charm - Boasting a rustic wooden finish and industrial metal pipe design, this furniture piece brings a vintage vibe to your decor.
Risk-Free Purchase - The organizer is easy to assemble with clear instructions and includes hardware kits. Our professional customer service is prepared to answer any questions. Organize in style with our clothes rack with drawers!
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 74.8" L x 17.72" W x 5.51" H (82.23 lbs)




| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Material | E0 Particle Board + Metal Frame |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Waterproof, Cloth Rack with Storage Drawer |
| Part Number | F1636 |
| Item Weight | 73 pounds |
| Product Dimensions | 15.7 x 47.2 x 70.9 inches |
| Country of Origin | China |
| Finish | Finished |
| Installation Method | Free Standing |
| Item Package Quantity | 1 |
| Mounting Type | freestanding |
| Special Features | Waterproof, Cloth Rack with Storage Drawer |
| Included Components | Accessories Kit, Assembly Guide |
| Batteries Required? | No |
| Warranty Description | Manufacture warranty for 2 years days from date of purchase. |























