
63" Console Table, I-Shaped Farmhouse Sofa Table Entryway Table
Rustic Charm - The rustic appeal of this long console table creates a striking focal point in your space, thanks to its farmhouse design and unique I-shape.
Roomy Design - This 63" W x 11.8" D x 31.5" H sofa table offers ample surfaces for displaying decor, storing essentials, or setting up a workspace.
Multifunctional Use - It serves as a stylish entryway table, an efficient workspace, or a display surface for decor items and books.
Durable Construction - Constructed of high-quality MDF, the thick and sturdy tabletop and base of this console provide firm stability for long-lasting use.
Simple Assembly - Tribesigns console table comes with a clear, easy-to-follow guide, guaranteeing a smooth and hassle-free assembly process.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 49.16 lbs |
- 68.9" L x 20.87" W x 4.13" H (54.67 lbs)
Tribesigns 63-Inch Long Console Table


Product Details
Stable Construction
Thickened Base






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 63 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 50 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 11.8 inches |
| Item Dimensions | 11.8 x 63 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 5.9 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Walnut Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Stained/Painted |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Charm - The rustic appeal of this long console table creates a striking focal point in your space, thanks to its farmhouse design and unique I-shape.
Roomy Design - This 63" W x 11.8" D x 31.5" H sofa table offers ample surfaces for displaying decor, storing essentials, or setting up a workspace.
Multifunctional Use - It serves as a stylish entryway table, an efficient workspace, or a display surface for decor items and books.
Durable Construction - Constructed of high-quality MDF, the thick and sturdy tabletop and base of this console provide firm stability for long-lasting use.
Simple Assembly - Tribesigns console table comes with a clear, easy-to-follow guide, guaranteeing a smooth and hassle-free assembly process.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 49.16 lbs |
- 68.9" L x 20.87" W x 4.13" H (54.67 lbs)
Tribesigns 63-Inch Long Console Table


Product Details
Stable Construction
Thickened Base






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 63 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 50 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 11.8 inches |
| Item Dimensions | 11.8 x 63 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 5.9 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Walnut Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Stained/Painted |























