
78.74" Two Person Desk Industrial Double Computer Desk with Metal Frame
Generous Work Area - This workspace provides an expansive 78.7 inches of space for two people to work side by side comfortably, fitting large monitors, keyboards, and more.
Versatile Function - This industrial office desk caters to various needs, being useful for complex projects, small meetings, or podcast hosting. Its strong construction supports your tasks for an organized workspace.
Reliable Build - Made from high-quality engineered wood and a rugged metal frame, this double computer desk shows off formidable strength. It’s designed to resist wear and tear, scratches or dents, and features adjustable foot pads for stability on uneven surfaces.
Minimalist Industrial Design - The rustic wooden surface and industrial style present a simple, no-frills design that will blend into any workspace.
Effortless Assembly & Cleaning - This desk’s assembly design is practical, simple, and quick. With a smooth finish that lends a polished look, it’s also easy to clean and resistant to stains.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 0.75" |
| Item Weight | 61.07 lbs |
- 43.7 " L x 29.92 " W x 5.12 " H (74.41 lbs)
Installation Guide Video:
Large Workspace for 2 People


Use as Office Desk




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly guide |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | 2 person desk |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | quality assurance warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Writing Desk, Computer Desk |
| Color | Brown & Black, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Engineered Wood |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Leg Style | Turned Leg |
| Top Color | Brown, Black, White |
| Base Color | White, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Weight | 62 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 92.8 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Metal Frame, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Good Quality |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Generous Work Area - This workspace provides an expansive 78.7 inches of space for two people to work side by side comfortably, fitting large monitors, keyboards, and more.
Versatile Function - This industrial office desk caters to various needs, being useful for complex projects, small meetings, or podcast hosting. Its strong construction supports your tasks for an organized workspace.
Reliable Build - Made from high-quality engineered wood and a rugged metal frame, this double computer desk shows off formidable strength. It’s designed to resist wear and tear, scratches or dents, and features adjustable foot pads for stability on uneven surfaces.
Minimalist Industrial Design - The rustic wooden surface and industrial style present a simple, no-frills design that will blend into any workspace.
Effortless Assembly & Cleaning - This desk’s assembly design is practical, simple, and quick. With a smooth finish that lends a polished look, it’s also easy to clean and resistant to stains.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 0.75" |
| Item Weight | 61.07 lbs |
- 43.7 " L x 29.92 " W x 5.12 " H (74.41 lbs)
Installation Guide Video:
Large Workspace for 2 People


Use as Office Desk




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly guide |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | 2 person desk |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | quality assurance warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Writing Desk, Computer Desk |
| Color | Brown & Black, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Engineered Wood |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Leg Style | Turned Leg |
| Top Color | Brown, Black, White |
| Base Color | White, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Weight | 62 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 92.8 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Metal Frame, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Good Quality |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























