
5-Tier Kitchen Baker's Rack with Power Outlets, Drawer & Sliding Shelves
Functional Kitchen Rack - Equipped with 2 plugs and 2 USB outlets for convenient charging, our rack is a solution for messy kitchen wires. The 31.5" L*15.8" W*65" H size provides ample storage space with 2 top and 2 bottom shelves and a large drawer. Six hooks are handy for hanging kitchen essentials.
Versatile Design -The 5-tier freestanding baker's rack with storage goes beyond being just a kitchen rack – it's a microwave stand, and utility shelf, and can even serve as a wine rack or coffee bar. It's also perfect for showcasing decor in your dining or living area.
Sturdy Construction & Easy Clean - Made from a high-quality, solid particleboard and metal frame for stability and durability. It’s easy to clean, and scratch-resistant, and 4 adjustable leg pads ensure stability even on uneven surfaces.
Effortless Assembly - Follow the included detailed instructions for a hassle-free assembly. Backed by 18 months of quality assurance and friendly customer service. Transform your cooking area with our kitchen rack – a combination of style, function, and convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 64.96" |
| Item Weight | 47.39 lbs |
- 38.58 " L x 18.9 " W x 5.91 " H (51.79 lbs)


Tribesigns 5-Tier Kitchen Bakers Rack with Power Outlet, 64.9 Inch Coffee bar for your home. Maximize Limited Space, Make Your Kitchen Clean and Tidy!




Big Drawers
Pull-Out Design
6 Hooks
Adjustable Feet Pads
Multi-functional Kitchen Rack


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen, Dinding Room, Living Room, Home Bar |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Drawer, 2 Sliding Shelves, 6 Hooks |
| Product Dimensions | 15.8"D x 31.5"W x 65"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | kitchen bakers rack, microwave stand, utility shelf, coffee bar stand, or display decoration rack |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Kitchen Baker's Rack + Hardware + Instructions |
| Item Weight | 48 Pounds |
| Furniture Finish | Brown |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 1.5E+2 Pounds |
| Specific Uses For Product | Kitchen Utensils |
| Product Name | Baker's Rack with Power Outlets |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 48 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functional Kitchen Rack - Equipped with 2 plugs and 2 USB outlets for convenient charging, our rack is a solution for messy kitchen wires. The 31.5" L*15.8" W*65" H size provides ample storage space with 2 top and 2 bottom shelves and a large drawer. Six hooks are handy for hanging kitchen essentials.
Versatile Design -The 5-tier freestanding baker's rack with storage goes beyond being just a kitchen rack – it's a microwave stand, and utility shelf, and can even serve as a wine rack or coffee bar. It's also perfect for showcasing decor in your dining or living area.
Sturdy Construction & Easy Clean - Made from a high-quality, solid particleboard and metal frame for stability and durability. It’s easy to clean, and scratch-resistant, and 4 adjustable leg pads ensure stability even on uneven surfaces.
Effortless Assembly - Follow the included detailed instructions for a hassle-free assembly. Backed by 18 months of quality assurance and friendly customer service. Transform your cooking area with our kitchen rack – a combination of style, function, and convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 64.96" |
| Item Weight | 47.39 lbs |
- 38.58 " L x 18.9 " W x 5.91 " H (51.79 lbs)


Tribesigns 5-Tier Kitchen Bakers Rack with Power Outlet, 64.9 Inch Coffee bar for your home. Maximize Limited Space, Make Your Kitchen Clean and Tidy!




Big Drawers
Pull-Out Design
6 Hooks
Adjustable Feet Pads
Multi-functional Kitchen Rack


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen, Dinding Room, Living Room, Home Bar |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Drawer, 2 Sliding Shelves, 6 Hooks |
| Product Dimensions | 15.8"D x 31.5"W x 65"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | kitchen bakers rack, microwave stand, utility shelf, coffee bar stand, or display decoration rack |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Kitchen Baker's Rack + Hardware + Instructions |
| Item Weight | 48 Pounds |
| Furniture Finish | Brown |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 1.5E+2 Pounds |
| Specific Uses For Product | Kitchen Utensils |
| Product Name | Baker's Rack with Power Outlets |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 48 pounds |























