
43" Kitchen Island Kitchen Counter Table with 5 Open Shelves
Ample Storage Kitchen Island - This table comes with 5 open shelves, offering diverse storage for all your kitchen essentials, while the spacious worktop provides extra prep or dining area.
Warm, Rustic Design - Its earthy walnut grain tabletop brings a rustic feel to your kitchen, while the open storage design exhibits the beautiful floor underneath.
Space-Saving & Versatile - Specially designed for small kitchens by Tribesigns, this versatile table can serve as a cleaning center, prep area, cooking station, or coffee maker setup.
Stable & Sturdy - Constructed with E1 grade particleboard shelves and a robust, matte black steel frame, this kitchen island with open shelves ensures stability, even on unbalanced floors, thanks to adjustable feet.
Hassle-Free Purchase - Easy to assemble with provided instructions and hardware. Tribesigns offers an 18-month warranty and dedicated customer service for your peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.3" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 51.59 lbs |
- 49.21" L x 26.38" W x 4.53" H (57.32 lbs)






Dark Walnut Wood Grain
0.59' Thickness Boards
Sturdy Metal Frame
Adjustable Feet


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Kitchen Island |
| Included Components | Open Storage Shelves |
| Item Type Name | Kitchen Island Table |
| Item Height | 35.43 inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Walnut & Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 43.3"W x 35.43"H |
| Item Weight | 51.59 lbs |
| Size | 23.6*43.3*35.43 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 43.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Kitchen Island, Dining Island Table, Butcher Block Island |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Walnut Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $148.48
-70%$148.48
$44.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample Storage Kitchen Island - This table comes with 5 open shelves, offering diverse storage for all your kitchen essentials, while the spacious worktop provides extra prep or dining area.
Warm, Rustic Design - Its earthy walnut grain tabletop brings a rustic feel to your kitchen, while the open storage design exhibits the beautiful floor underneath.
Space-Saving & Versatile - Specially designed for small kitchens by Tribesigns, this versatile table can serve as a cleaning center, prep area, cooking station, or coffee maker setup.
Stable & Sturdy - Constructed with E1 grade particleboard shelves and a robust, matte black steel frame, this kitchen island with open shelves ensures stability, even on unbalanced floors, thanks to adjustable feet.
Hassle-Free Purchase - Easy to assemble with provided instructions and hardware. Tribesigns offers an 18-month warranty and dedicated customer service for your peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.3" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 51.59 lbs |
- 49.21" L x 26.38" W x 4.53" H (57.32 lbs)






Dark Walnut Wood Grain
0.59' Thickness Boards
Sturdy Metal Frame
Adjustable Feet


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Kitchen Island |
| Included Components | Open Storage Shelves |
| Item Type Name | Kitchen Island Table |
| Item Height | 35.43 inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Walnut & Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 43.3"W x 35.43"H |
| Item Weight | 51.59 lbs |
| Size | 23.6*43.3*35.43 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 43.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Kitchen Island, Dining Island Table, Butcher Block Island |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Walnut Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |























