
Reversible L-Shaped Desk, Industrial Corner Desk with Drawer & Shelves
Space-Saving Design - Our L-shaped desk is a perfect fit for any corner, maximizing your home office space effectively. Ideal for those working with limited space.
Ample Storage - This corner desk and shelves are for book or document storage. Plus, it features two basic drawers for storing smaller items.
Elevated Monitor Stand - Boasting an expansive riser for dual monitors or a gaming setup, this corner shelf desk doesn't skimp on workspace. With a height of 30-inches, it offers ample legroom.
Quality & Durability - Constructed from a sturdy 0.6" E1 class particle board and featuring a powder-coated metal frame, this desk resists corrosion and stands the test of time.
Easy Assembly & Warranty - Clear instructions and included tools make assembly a breeze. Anti-slip foot pads prevent movement and floor scratching. Additionally, our desk comes with friendly customer service and an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 43.3" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 72.75 lbs |
- 47.24" L x 25.98" W x 5.31" H (75.4 lbs)






Industrial Corner Desk Home Office Table with Storage Shelves and Monitor Stand


Rustic Corner Desk Home Office Furniture
Tribesigns Reversible L shaped Desk with Drawer Farmhouse desk for Small Space
- Spacious Desktop :Enough space to display all your multiple monitor, gaming gear, printer while still room for writing.
- Large Storage Shelf:Open shelf combo designs giving you some much-needed shelf to stash those office essentials.
- Long Monitors Stand:A great function for sitting posture correction and storage, it is designed for dual gaming monitor or gaming gear
- Sturdy & Beautiful Finish:constructed of frame and thickened compressed board (1.2 inch) ensure durability and stability.
E1 Class Particle Board
E1 particle board with a beautiful wood grain veneer that is water resistant and easy to clean.
Stable Construction
Steel frame construction that is rugged with a mechanical design that helps ensure superior stability
Adjustable Footpads Designs
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions(keep balance) and protect the floor from scratch.
Double Small Drawers
Drawers design perfect fit for paper, , pen and all of your office accessories
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room |
| Included Components | desk, user manual |
| Product Grade | new |
| Model Name | L DESK |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Iron |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Storage Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Base Type | Leg |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing, roller, or similar |
| Storage Options | Drawer, Shelf, Monitor Stand |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Oak, White, Black |
| Style Name | Contemporary |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | powder-coated finish |
| Top Color | Rustic |
| Natural Variation Type | Rustic |
| Base Color | Rustic |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 43.3"D x 55.11"W x 35.43"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 72.75 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 4 |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Storage Volume | 2.04E+3 Liters |
| Working Surface Diagonal Length | 70.7 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 35 Kilograms |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Space-Saving Design - Our L-shaped desk is a perfect fit for any corner, maximizing your home office space effectively. Ideal for those working with limited space.
Ample Storage - This corner desk and shelves are for book or document storage. Plus, it features two basic drawers for storing smaller items.
Elevated Monitor Stand - Boasting an expansive riser for dual monitors or a gaming setup, this corner shelf desk doesn't skimp on workspace. With a height of 30-inches, it offers ample legroom.
Quality & Durability - Constructed from a sturdy 0.6" E1 class particle board and featuring a powder-coated metal frame, this desk resists corrosion and stands the test of time.
Easy Assembly & Warranty - Clear instructions and included tools make assembly a breeze. Anti-slip foot pads prevent movement and floor scratching. Additionally, our desk comes with friendly customer service and an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 43.3" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 72.75 lbs |
- 47.24" L x 25.98" W x 5.31" H (75.4 lbs)






Industrial Corner Desk Home Office Table with Storage Shelves and Monitor Stand


Rustic Corner Desk Home Office Furniture
Tribesigns Reversible L shaped Desk with Drawer Farmhouse desk for Small Space
- Spacious Desktop :Enough space to display all your multiple monitor, gaming gear, printer while still room for writing.
- Large Storage Shelf:Open shelf combo designs giving you some much-needed shelf to stash those office essentials.
- Long Monitors Stand:A great function for sitting posture correction and storage, it is designed for dual gaming monitor or gaming gear
- Sturdy & Beautiful Finish:constructed of frame and thickened compressed board (1.2 inch) ensure durability and stability.
E1 Class Particle Board
E1 particle board with a beautiful wood grain veneer that is water resistant and easy to clean.
Stable Construction
Steel frame construction that is rugged with a mechanical design that helps ensure superior stability
Adjustable Footpads Designs
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions(keep balance) and protect the floor from scratch.
Double Small Drawers
Drawers design perfect fit for paper, , pen and all of your office accessories
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room |
| Included Components | desk, user manual |
| Product Grade | new |
| Model Name | L DESK |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Iron |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Storage Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Base Type | Leg |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing, roller, or similar |
| Storage Options | Drawer, Shelf, Monitor Stand |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown, Oak, White, Black |
| Style Name | Contemporary |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | powder-coated finish |
| Top Color | Rustic |
| Natural Variation Type | Rustic |
| Base Color | Rustic |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 43.3"D x 55.11"W x 35.43"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 72.75 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 4 |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Storage Volume | 2.04E+3 Liters |
| Working Surface Diagonal Length | 70.7 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 35 Kilograms |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |

























