
Height Adjustable Overbed Table with Wheels & Charging Station
Adjustable Height Overbed Table - With a height range of 35.4" to 43.3", our large 70.86" overbed table with wheels ensures a perfect fit and comfort for various bed sizes, from Twin to Queen.
Tiltable Desk for Ideal Viewing - Offers a tiltable board with 5 levels, adjustable from 0 to 45 degrees for an optimal viewing angle when working, reading, or writing.
Convenient Built-In Charging Ports - Comes with 2 AC outlets and 2 USB ports, which keep your devices powered up during work or gaming sessions.
Sturdy & Mobile - Made from a heavy-duty metal frame and premium particleboard, providing robustness for long-term use. Four lockable wheels allow easy relocation and stability.
Smooth Purchase & Support - Package includes hardware tools and instructions for ease of assembly. For any queries, our professional, friendly customer service is available for assistance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 35.43"~43.31" |
| Item Weight | 46.28 lbs |
- 76.38 " L x 18.11 " W x 4.72 " H (52.46 lbs)


Fulfill All Your Desires with Tribesigns Rolling Overbed Table
Whether you desire a delightful breakfast in the comfort of your bed, a convenient workspace while lounging on your bed, or a mobile solution for individuals who are bedridden or elderly, our height-adjustable overbed desk is the ideal solution for home, hospital, and other medical facilities.
The 70.87' L x 15.74' W generous desktop provides ample space to accommodate your laptop, lamp, tablet, books, etc. Additionally, it comes with a baffle to prevent items from accidentally falling off.
Height Adjustable Design
Height can be adjustable from 35.4”to 43.3”, you can rotate the knobs to adjustable the right height to fit your bed. Experience ultimate comfort and alleviate strain on your neck and back!
Convenient Charging Station
This overbed table features 2 AC outlets and 2 USB ports, ensuring easy access to power for your electronic devices. Whether it's your mobile phone, notebook, or tablet, you can charge them all simultaneously.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 35.43"~43.31" |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Lifetime Warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Standing Desk |
| Color | Deep Gray, Rustic Brown |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Powder Coated |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.74"D x 70.87"W x 39.4"H |
| Item Weight | 46.29 Pounds |
| Size | Queen |
| Number Of Shelves | 1 |
| Maximum Tilt Angle | 45 Degrees |
| Maximum Height | 43.3 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.87 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Wheels |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Lifting Mechanism | Manual |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | Yes |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Adjustable Height Overbed Table - With a height range of 35.4" to 43.3", our large 70.86" overbed table with wheels ensures a perfect fit and comfort for various bed sizes, from Twin to Queen.
Tiltable Desk for Ideal Viewing - Offers a tiltable board with 5 levels, adjustable from 0 to 45 degrees for an optimal viewing angle when working, reading, or writing.
Convenient Built-In Charging Ports - Comes with 2 AC outlets and 2 USB ports, which keep your devices powered up during work or gaming sessions.
Sturdy & Mobile - Made from a heavy-duty metal frame and premium particleboard, providing robustness for long-term use. Four lockable wheels allow easy relocation and stability.
Smooth Purchase & Support - Package includes hardware tools and instructions for ease of assembly. For any queries, our professional, friendly customer service is available for assistance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 35.43"~43.31" |
| Item Weight | 46.28 lbs |
- 76.38 " L x 18.11 " W x 4.72 " H (52.46 lbs)


Fulfill All Your Desires with Tribesigns Rolling Overbed Table
Whether you desire a delightful breakfast in the comfort of your bed, a convenient workspace while lounging on your bed, or a mobile solution for individuals who are bedridden or elderly, our height-adjustable overbed desk is the ideal solution for home, hospital, and other medical facilities.
The 70.87' L x 15.74' W generous desktop provides ample space to accommodate your laptop, lamp, tablet, books, etc. Additionally, it comes with a baffle to prevent items from accidentally falling off.
Height Adjustable Design
Height can be adjustable from 35.4”to 43.3”, you can rotate the knobs to adjustable the right height to fit your bed. Experience ultimate comfort and alleviate strain on your neck and back!
Convenient Charging Station
This overbed table features 2 AC outlets and 2 USB ports, ensuring easy access to power for your electronic devices. Whether it's your mobile phone, notebook, or tablet, you can charge them all simultaneously.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 35.43"~43.31" |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Lifetime Warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Standing Desk |
| Color | Deep Gray, Rustic Brown |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Powder Coated |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.74"D x 70.87"W x 39.4"H |
| Item Weight | 46.29 Pounds |
| Size | Queen |
| Number Of Shelves | 1 |
| Maximum Tilt Angle | 45 Degrees |
| Maximum Height | 43.3 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.87 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Wheels |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Lifting Mechanism | Manual |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | Yes |

























