
Height Adjustable Desk, Mobile Portable Desk with Wireless Charging Station
Bonus All-In-One Charging Station - Featuring built-in wireless charging and USB ports, conveniently power up your devices like phones, iPads, or Apple watches.
Versatile Height Adjustability - Switch between 27.55”~42.91" height for use as a compact desk, snack tray/sofa table, or laptop stand. Ideal for small spaces, student rooms, home offices, or even bed use.
Smooth Mobility - With lockable, free-gliding rollers, easily transport this workspace across your floor. Perfect for versatile laptop use throughout your home.
Spacious Design with Sliding Keyboard Tray - Includes a slide-in/out keyboard tray that tucks away completely when idle, providing a large desktop space for laptops, paperwork, or games.
Sturdy, Secure & Confidence-Inspring - Designed with a 0.6" thick particle board & sturdy metal frame for superior weight capacity and durability, with secure, lockable casters. Includes an 18-month quality assurance warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 35.43" |
| Depth | 17.71" |
| Height | 27.55"~42.91" |
| Item Weight | 28.65 lbs |
- 40.94 " L x 20.47 " W x 3.94 " H (33.06 lbs)


Tribesigns Rolling Laptop Table with Charging Ports, Mobile Home Office Workstation C Shaped TV Tray with Casters, Easily Slide Next to Sofa Couch and Bed.
If you work at home, with this rolling laptop cart, sitting on the couch will get much easier than having a laptop on your lap.
Adjustable Mobile Computer Desk, Easily Convert from Sitting to Standing


43.3 Inch standing height that helps your shoulders relax on desktop, reduce back & neck pain after siting for a long time
Big Plus built-in USB Charging Station, Stay Charged All Day


It's really nice to be able to lay your phone or iPad up on this table and have a place to charge them. It's so much nicer than running cords to outlets that are low on the wall
Spacious Tabletop for Working or Entertainment
17.7”L x 35.4”W large tabletop for your laptop and paperwork or playing games with family
Sliding Keyboard Tray
The pull out keyboard tray runs on a smooth metal rail, easy to slide in and out and aligns flush with the desk completely when not in use
Excellent Flexibility with Casters
This portable desk is very practical can be rolled anywhere and locked into place, and easily slides around and out of the way when needed
Sturdy Construction
Constructed of 0.6” thick particle board with sturdy metal frame to ensure large weight capacity and durability
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room, Classroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Keyboard Tray |
| Item Type Name | portable computer desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown, Gray |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Brown, Gray |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 17.7"D x 35.4"W x 27.55"~42.91""H |
| Number of Drawers | 3 |
| Item Weight | 28.65 Pounds |
| Size | Small |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 43 Inches |
| Minimum Height | 28 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 38.1 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Keyboard Tray Included |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Storage Options | 3 drawers |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $115.99
-70%$115.99
$34.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bonus All-In-One Charging Station - Featuring built-in wireless charging and USB ports, conveniently power up your devices like phones, iPads, or Apple watches.
Versatile Height Adjustability - Switch between 27.55”~42.91" height for use as a compact desk, snack tray/sofa table, or laptop stand. Ideal for small spaces, student rooms, home offices, or even bed use.
Smooth Mobility - With lockable, free-gliding rollers, easily transport this workspace across your floor. Perfect for versatile laptop use throughout your home.
Spacious Design with Sliding Keyboard Tray - Includes a slide-in/out keyboard tray that tucks away completely when idle, providing a large desktop space for laptops, paperwork, or games.
Sturdy, Secure & Confidence-Inspring - Designed with a 0.6" thick particle board & sturdy metal frame for superior weight capacity and durability, with secure, lockable casters. Includes an 18-month quality assurance warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 35.43" |
| Depth | 17.71" |
| Height | 27.55"~42.91" |
| Item Weight | 28.65 lbs |
- 40.94 " L x 20.47 " W x 3.94 " H (33.06 lbs)


Tribesigns Rolling Laptop Table with Charging Ports, Mobile Home Office Workstation C Shaped TV Tray with Casters, Easily Slide Next to Sofa Couch and Bed.
If you work at home, with this rolling laptop cart, sitting on the couch will get much easier than having a laptop on your lap.
Adjustable Mobile Computer Desk, Easily Convert from Sitting to Standing


43.3 Inch standing height that helps your shoulders relax on desktop, reduce back & neck pain after siting for a long time
Big Plus built-in USB Charging Station, Stay Charged All Day


It's really nice to be able to lay your phone or iPad up on this table and have a place to charge them. It's so much nicer than running cords to outlets that are low on the wall
Spacious Tabletop for Working or Entertainment
17.7”L x 35.4”W large tabletop for your laptop and paperwork or playing games with family
Sliding Keyboard Tray
The pull out keyboard tray runs on a smooth metal rail, easy to slide in and out and aligns flush with the desk completely when not in use
Excellent Flexibility with Casters
This portable desk is very practical can be rolled anywhere and locked into place, and easily slides around and out of the way when needed
Sturdy Construction
Constructed of 0.6” thick particle board with sturdy metal frame to ensure large weight capacity and durability
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room, Classroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Keyboard Tray |
| Item Type Name | portable computer desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown, Gray |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Brown, Gray |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 17.7"D x 35.4"W x 27.55"~42.91""H |
| Number of Drawers | 3 |
| Item Weight | 28.65 Pounds |
| Size | Small |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 43 Inches |
| Minimum Height | 28 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 38.1 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Keyboard Tray Included |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Storage Options | 3 drawers |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























