
70.9" Bookcase, Modern Bookshelf with 12 Cube Storage
Introducing the Compact 12-Cube Bookcase - This narrow, tall bookcase offers expansive storage in a space-saving design. Perfect for any room with measurements of 23.6" W X 11.8“D X 71.7”H.
Superior Storage - Features 6 tiers with 12 open cubes to showcase your books, photos, and collections, while keeping your space tidy and organized.
Versatile Installation - Unlike ordinary shelves, this unit can be installed vertically or horizontally, providing multiple storage solutions that suit your needs.
Multipurpose Use - As a bookshelf, display rack, or open cabinet, this functional and attractive piece fits perfectly in homes, offices, classrooms, or libraries.
Durable & Secure - Built from high-quality E1 particleboard, this sturdy bookcase ensures long-term use with a weight capacity of 30 lbs per cube. Includes 2 anti-tip kits for safety.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.65" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 50.79" L x 14.17" W x 7.28" H (78.26 lbs)


Tribesigns Multi-Function Storage/Display Bookcase for Home Office
- Simple and clean design make the book shelf an eye-catching and elegant addition to any room in your home and office.
- 6 tier tall bookcase with open shelves provide enough storage or display space for your books, photos and other decors.
- Place the cube organizer horizontally or vertically to create multiple storage solutions and make most use of space.
- Suitable for living room, home and office, bedroom, kitchen, classroom, library, basement, garage, balcony and more.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Classroom, Library, Living Room, Office |
| Number of Shelves | 12 |
| Special Feature | Scratch Resistant, Space Saving, Water Resistant, Weather Resistant |
| Product Dimensions | 11.8"D x 23.6"W x 71.65"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Polished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 12 Cube (1 Pack) |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Indoor, Library |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 42 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 30 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books, Files, Decorative Items |
| Product Name | bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Shelf Bracket Shape | Straight/Flat |
| Color | Pure White |
| Assembly Instructions Description | Easy to follow assembly instructions provided |
| Item Weight | 42 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Compact 12-Cube Bookcase - This narrow, tall bookcase offers expansive storage in a space-saving design. Perfect for any room with measurements of 23.6" W X 11.8“D X 71.7”H.
Superior Storage - Features 6 tiers with 12 open cubes to showcase your books, photos, and collections, while keeping your space tidy and organized.
Versatile Installation - Unlike ordinary shelves, this unit can be installed vertically or horizontally, providing multiple storage solutions that suit your needs.
Multipurpose Use - As a bookshelf, display rack, or open cabinet, this functional and attractive piece fits perfectly in homes, offices, classrooms, or libraries.
Durable & Secure - Built from high-quality E1 particleboard, this sturdy bookcase ensures long-term use with a weight capacity of 30 lbs per cube. Includes 2 anti-tip kits for safety.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.65" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 50.79" L x 14.17" W x 7.28" H (78.26 lbs)


Tribesigns Multi-Function Storage/Display Bookcase for Home Office
- Simple and clean design make the book shelf an eye-catching and elegant addition to any room in your home and office.
- 6 tier tall bookcase with open shelves provide enough storage or display space for your books, photos and other decors.
- Place the cube organizer horizontally or vertically to create multiple storage solutions and make most use of space.
- Suitable for living room, home and office, bedroom, kitchen, classroom, library, basement, garage, balcony and more.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Classroom, Library, Living Room, Office |
| Number of Shelves | 12 |
| Special Feature | Scratch Resistant, Space Saving, Water Resistant, Weather Resistant |
| Product Dimensions | 11.8"D x 23.6"W x 71.65"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Polished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 12 Cube (1 Pack) |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Indoor, Library |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 42 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 30 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books, Files, Decorative Items |
| Product Name | bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Shelf Bracket Shape | Straight/Flat |
| Color | Pure White |
| Assembly Instructions Description | Easy to follow assembly instructions provided |
| Item Weight | 42 pounds |

























