
Modern Dining Table, 70.8 Inches Kitchen Table for 6-8 People
Sophisticated Dining Table - Elevate your mealtime with this modern, chic dining table featuring a striking white and gold color scheme. With a size of 70.8"L x 31.49"W, it can comfortably accommodate 6-8 people.
Built to Last - Made with robust metal frames and sturdy wood, this table creates a stable dining surface. Adjustable footpads prevent wobbling, protect floors, and it has an 88 lbs load-bearing capacity.
Versatile & Stylish - Ideal for any dining area, from the kitchen to the patio. Its sleek design is as practical as it is beautiful, making it a perfect choice for family dinners and gatherings.
Easy Assembly - Set this table up in no time with all the parts, tools, and instructions included in the package.
Customer Satisfaction - At Tribesigns, we value your satisfaction and offer a stellar 18-month warranty. Our customer service team is ready to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.1" |
| Height | 30.7" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 38.98" L x 30.51" W x 6.89" H (63.27 lbs)


Upgrade your dining room with our contemporary and luxurious style table.


Featuring a sleek white and gold color combination, the design is modern, sophisticated, and truly one-of-a-kind, perfectly complementing your existing kitchen furniture.


Basically, Meet Our Daily Uses with the Following Functions.


Note: Please refrain from scratching the table surface with sharp objects.
Smooth Surface Finish
The texture of the office desk has no friction, is easier to clean, and paper scraps can't stuck in.
Strong Load-bearing
The wood board of the tabletop is thick, and is of high quality, the capacity is huge and strong, can be up to 220 lbs, very practical.
Adjustable Feet Pads
Protect the floor from scratch and keep the white table stable on uneven floor.
Easy to Assemble
The office desk is easy to put together along with instructions, and only takes you less than 30 minutes.
MULTI-PURPOSE FOR OUR LIFE


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Dining Table |
| Item Height | 30.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.1"D x 70.86"W x 30.7"H |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Size | Large |
| Item Diameter | 70.86 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.89 Inches |
| Base To Top Distance | 30.7 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Writing, Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Contemporary |
| Furniture Finish | Gold |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | White |
Original: $194.39
-70%$194.39
$58.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sophisticated Dining Table - Elevate your mealtime with this modern, chic dining table featuring a striking white and gold color scheme. With a size of 70.8"L x 31.49"W, it can comfortably accommodate 6-8 people.
Built to Last - Made with robust metal frames and sturdy wood, this table creates a stable dining surface. Adjustable footpads prevent wobbling, protect floors, and it has an 88 lbs load-bearing capacity.
Versatile & Stylish - Ideal for any dining area, from the kitchen to the patio. Its sleek design is as practical as it is beautiful, making it a perfect choice for family dinners and gatherings.
Easy Assembly - Set this table up in no time with all the parts, tools, and instructions included in the package.
Customer Satisfaction - At Tribesigns, we value your satisfaction and offer a stellar 18-month warranty. Our customer service team is ready to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.1" |
| Height | 30.7" |
| Item Weight | 59.52 lbs |
- 38.98" L x 30.51" W x 6.89" H (63.27 lbs)


Upgrade your dining room with our contemporary and luxurious style table.


Featuring a sleek white and gold color combination, the design is modern, sophisticated, and truly one-of-a-kind, perfectly complementing your existing kitchen furniture.


Basically, Meet Our Daily Uses with the Following Functions.


Note: Please refrain from scratching the table surface with sharp objects.
Smooth Surface Finish
The texture of the office desk has no friction, is easier to clean, and paper scraps can't stuck in.
Strong Load-bearing
The wood board of the tabletop is thick, and is of high quality, the capacity is huge and strong, can be up to 220 lbs, very practical.
Adjustable Feet Pads
Protect the floor from scratch and keep the white table stable on uneven floor.
Easy to Assemble
The office desk is easy to put together along with instructions, and only takes you less than 30 minutes.
MULTI-PURPOSE FOR OUR LIFE


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Dining Table |
| Item Height | 30.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.1"D x 70.86"W x 30.7"H |
| Item Weight | 59.52 Pounds |
| Size | Large |
| Item Diameter | 70.86 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.89 Inches |
| Base To Top Distance | 30.7 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Writing, Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Contemporary |
| Furniture Finish | Gold |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | White |























