
70.8" Dining Table, Modern Rectangular Kitchen Table for 6-8
Expansive Comfort - Our dining table offers spacious elegance with a generous 70.96-inch length for your meals. At a comfortable 29.52 inches high and a convenient 31.49 inches wide, it provides a user-friendly experience for dining and socializing.
Contemporary Charm - Flaunting a modern aesthetic, this table's top shows off a rich black and brown wood grain finish for a sophisticated edge. Its minimalist black design effortlessly complements different interiors.
Sturdy Design - This dining table features solid construction with quality MDF and stable metal iron legs. Footpads guard your floor from scratches, further enhancing its durability.
Versatile Use - Showcasing versatility, this large, rectangular table is perfect not just as a dining table, but also as a conference table, executive desk, or office table. It can suit various environments including homes, restaurants, cafes, schools, office cafeterias, venues, and banquet halls.
Easy-assemble Elegance - Our dining table prioritizes user convenience, boasting easy assembly and easy-to-clean surfaces. Clear instructions simplify the assembly process, while its smooth MDF surface allows for effortless cleaning, ensuring all-year-round elegance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 47.84 lbs |
- 38.19" L x 26.38" W x 6.5" H (53.35 lbs)
Tribesigns Modern Black Dining Table for 6-8




Sturdy and Stable Metal Frame
Adjustable Foot Pads


70.8 Inch Long Dinner Table for Family


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Trestle |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 47.84 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 70.87 x 29.53 inches |
| Extended Length | 70.87 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 260 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Dinner |
| Furniture Finish | stained |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expansive Comfort - Our dining table offers spacious elegance with a generous 70.96-inch length for your meals. At a comfortable 29.52 inches high and a convenient 31.49 inches wide, it provides a user-friendly experience for dining and socializing.
Contemporary Charm - Flaunting a modern aesthetic, this table's top shows off a rich black and brown wood grain finish for a sophisticated edge. Its minimalist black design effortlessly complements different interiors.
Sturdy Design - This dining table features solid construction with quality MDF and stable metal iron legs. Footpads guard your floor from scratches, further enhancing its durability.
Versatile Use - Showcasing versatility, this large, rectangular table is perfect not just as a dining table, but also as a conference table, executive desk, or office table. It can suit various environments including homes, restaurants, cafes, schools, office cafeterias, venues, and banquet halls.
Easy-assemble Elegance - Our dining table prioritizes user convenience, boasting easy assembly and easy-to-clean surfaces. Clear instructions simplify the assembly process, while its smooth MDF surface allows for effortless cleaning, ensuring all-year-round elegance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 47.84 lbs |
- 38.19" L x 26.38" W x 6.5" H (53.35 lbs)
Tribesigns Modern Black Dining Table for 6-8




Sturdy and Stable Metal Frame
Adjustable Foot Pads


70.8 Inch Long Dinner Table for Family


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Trestle |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 47.84 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 70.87 x 29.53 inches |
| Extended Length | 70.87 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 260 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Dinner |
| Furniture Finish | stained |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |























