
41" Computer Desk, Modern Home Office Writing Desk with 2 Drawers
Ample Workspace - The spacious desktop is perfect for work, study, and makeup needs. It also has two large drawers for storing important items.
Size & Function - The desk provides ample legroom, even in smaller spaces. Its multifunctional design makes it versatile, serving as a computer, makeup, study, gaming, or console table.
Stylish & Durable - The desk features a modern white tabletop and gold X-frame design. Its sturdy structure uses high-quality particleboard and heavy-duty steel frames.
Stable & Safe - It has adjustable feet for stability on uneven floors and also protects your floor. The desk can hold up to 300 pounds.
Easy Assembly - The desk comes with easy-to-follow assembly instructions and numbered parts for a quick setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 31.89" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 46.06" L x 22.05" W x 5.51" H (48.5 lbs)




Ball Bearing Slides
Two Large Drawers
Gold Metal Handle
X-shaped Metal Frame
Sturdy Steel Frames
Convenient Legs Support
Adjustable Foot Pads
Easy-to-clean Desktop


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Make up, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits |
| Model Name | Computer Desk |
| Item Height | 31.89 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Alloy Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 154 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Full Warranty |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Full Warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White & Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Steel |
| Furniture Finish | Gold |
| Leg Style | Saber Leg |
| Top Color | White |
| Natural Variation Type | limited |
| Base Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 41.33"W x 31.89"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 2.26 Feet |
| Storage Volume | 269.54 Liters |
| Minimum Height | 78 Centimeters |
| Working Surface Diagonal Length | 49.7 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Two large-capacity drawers, Sturdy and long-lasting structure, Multifunctional desk, Modern and simple style, Easy assembly |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Utility Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Metal |
| Storage Options | Drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample Workspace - The spacious desktop is perfect for work, study, and makeup needs. It also has two large drawers for storing important items.
Size & Function - The desk provides ample legroom, even in smaller spaces. Its multifunctional design makes it versatile, serving as a computer, makeup, study, gaming, or console table.
Stylish & Durable - The desk features a modern white tabletop and gold X-frame design. Its sturdy structure uses high-quality particleboard and heavy-duty steel frames.
Stable & Safe - It has adjustable feet for stability on uneven floors and also protects your floor. The desk can hold up to 300 pounds.
Easy Assembly - The desk comes with easy-to-follow assembly instructions and numbered parts for a quick setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 31.89" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 46.06" L x 22.05" W x 5.51" H (48.5 lbs)




Ball Bearing Slides
Two Large Drawers
Gold Metal Handle
X-shaped Metal Frame
Sturdy Steel Frames
Convenient Legs Support
Adjustable Foot Pads
Easy-to-clean Desktop


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Dormitory, Bedroom, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Make up, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits |
| Model Name | Computer Desk |
| Item Height | 31.89 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Alloy Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 154 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Full Warranty |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Full Warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White & Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Steel |
| Furniture Finish | Gold |
| Leg Style | Saber Leg |
| Top Color | White |
| Natural Variation Type | limited |
| Base Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 41.33"W x 31.89"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 2.26 Feet |
| Storage Volume | 269.54 Liters |
| Minimum Height | 78 Centimeters |
| Working Surface Diagonal Length | 49.7 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Two large-capacity drawers, Sturdy and long-lasting structure, Multifunctional desk, Modern and simple style, Easy assembly |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Utility Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Metal |
| Storage Options | Drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























