
Rectangle Coffee Table, 47.24" Center Table with Faux Marble Top
Chic Modern Coffee Table - A white faux marble veneer top and gold metal legs add a luxurious touch to this coffee table, enhancing your living space's warmth.
2-Tier Coffee Table - The spacious top and lower shelf keep your living room tidy. It's ideal for maintaining a clean, relaxed space.
Ideal Size - Our rectangle coffee table with storage, measuring 47.24” L*23.62” W*18.89” H, isn't too big or small. It provides ample storage for your living room, studio or apartment.
Sturdy & Durable - The 1.57-inch thick E1 particle board and solid metal base deliver stability. It's also easy to clean and scratch-resistant due to its waterproof melamine finish. It's perfect for a working and dining space in the living room.
Easy to Assemble - Designed for easy assembly, this coffee table can be set up in less than 30 minutes with clear instructions provided.
Supportive Customer Service - If you have any issues with our products or assembly instructions, reach out to us. We offer an 18-month warranty and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 46.45" |
| Depth | 22.24" |
| Height | 18.89" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 18.89" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |
- 54.13" L x 26.57" W x 6.1" H (41.89 lbs)
Stylish and Versatile Addition to your Living Room Furniture Collection


This 2-tier rectangular coffee table combines modern and farmhouse design elements to create a stunning centerpiece for your home.
COEXISTENCE OF BEAUTY & PRACTICALLY
Faux Mrable Tabletop
This Tribesigns White Gold Coffee Table is equipped with a beautiful faux marble top, which is also waterproof, scratch-resistant and easy to clean. And the luxurious faux marble finish adds a touch of refinement to the overall design, creating a stunning focal point in your living room.
Stylish Metal Base
The bottom of the center table is designed with two circles and multiple arcs, making this simple table not just a coffee table, but a work of art in itself. This modern 47-inch coffee table with storage is not only functional but also enhances the aesthetic appeal of your home.
HIGH-QUALITY MATERIALS
1.57-inch Thick Tabletop
1.57-inch Thick Tabletop offering large weight capacity to this rectangular coffee table.
Adjustable Feet Pads
Adjustable Feet Pads will help to keep stable even on the uneven floor or carpets.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Coffee Table for Living Room |
| Item Height | 18.89 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Minimum Required Door Width | 19.68 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 22.24"D x 46.45"W x 18.89"H/23.42"D x 47.24"W x 18.89"H |
| Item Weight | 37.5 Pounds |
| Size | 2-Tier |
| Item Diameter | 47.24 Inches/46.45 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches/46.45 Inches |
| Ground To Item Distance | 18.89 Inches |
| Base To Top Distance | 18.89 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | relaxing, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold, Faux Marble Black & Gold, Brown & Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Marble & Geometry |
| Furniture Finish | Faux Marble Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic Modern Coffee Table - A white faux marble veneer top and gold metal legs add a luxurious touch to this coffee table, enhancing your living space's warmth.
2-Tier Coffee Table - The spacious top and lower shelf keep your living room tidy. It's ideal for maintaining a clean, relaxed space.
Ideal Size - Our rectangle coffee table with storage, measuring 47.24” L*23.62” W*18.89” H, isn't too big or small. It provides ample storage for your living room, studio or apartment.
Sturdy & Durable - The 1.57-inch thick E1 particle board and solid metal base deliver stability. It's also easy to clean and scratch-resistant due to its waterproof melamine finish. It's perfect for a working and dining space in the living room.
Easy to Assemble - Designed for easy assembly, this coffee table can be set up in less than 30 minutes with clear instructions provided.
Supportive Customer Service - If you have any issues with our products or assembly instructions, reach out to us. We offer an 18-month warranty and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 46.45" |
| Depth | 22.24" |
| Height | 18.89" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 18.89" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |
- 54.13" L x 26.57" W x 6.1" H (41.89 lbs)
Stylish and Versatile Addition to your Living Room Furniture Collection


This 2-tier rectangular coffee table combines modern and farmhouse design elements to create a stunning centerpiece for your home.
COEXISTENCE OF BEAUTY & PRACTICALLY
Faux Mrable Tabletop
This Tribesigns White Gold Coffee Table is equipped with a beautiful faux marble top, which is also waterproof, scratch-resistant and easy to clean. And the luxurious faux marble finish adds a touch of refinement to the overall design, creating a stunning focal point in your living room.
Stylish Metal Base
The bottom of the center table is designed with two circles and multiple arcs, making this simple table not just a coffee table, but a work of art in itself. This modern 47-inch coffee table with storage is not only functional but also enhances the aesthetic appeal of your home.
HIGH-QUALITY MATERIALS
1.57-inch Thick Tabletop
1.57-inch Thick Tabletop offering large weight capacity to this rectangular coffee table.
Adjustable Feet Pads
Adjustable Feet Pads will help to keep stable even on the uneven floor or carpets.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Coffee Table for Living Room |
| Item Height | 18.89 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Minimum Required Door Width | 19.68 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 22.24"D x 46.45"W x 18.89"H/23.42"D x 47.24"W x 18.89"H |
| Item Weight | 37.5 Pounds |
| Size | 2-Tier |
| Item Diameter | 47.24 Inches/46.45 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches/46.45 Inches |
| Ground To Item Distance | 18.89 Inches |
| Base To Top Distance | 18.89 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | relaxing, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold, Faux Marble Black & Gold, Brown & Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Marble & Geometry |
| Furniture Finish | Faux Marble Wood |
| Leg Style | Straight Leg |























