
Industrial Dining Table, 70.9" Kitchen Dinner Table for 6 to 8 People
Modern Industrial Style - Industrial style and contemporary design combine together in this curated dining table. It is a versatile piece that not only can be used as a dining table in the dining room and kitchen but used as a display table for entertainment in a large living room.
Spacious Tabletop - 71'' W x 31.5'' D spacious tabletop offers ample space to hold salad, bread, roast chicken, fruit, beer, tableware, etc.
Sturdy and Durable - This rectangular table is made of 0.59’’ MDF board which is durable, waterproof, and anti-scratch. Four strong powder-coated steel legs ensure maximum durability and stability. The bearing capacity is up to 176 lb.
Easy to Assemble - Assembly and disassembly are a breeze. All parts, tools, and instructions needed are included. Follow the installation steps, it will take about 20 minutes for 2 people to assemble.
Buy with Confidence - Any problem with our product, please feel free to contact us. We’ll try our best to solve your problem as soon as possible.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 52.25 lbs |
- 45.28" L x 34.65" W x 3.94" H (56.66 lbs)
Tribesigns
70.9 Inch Large Dining Table for 6 to 8, Industrial Kitchen Table Furniture
Want a big and simple dining table? Look at this Tribesigns dining table. Accommodate 6 to 8 people to dine at the same time, it'll quickly become the go-to gathering place in your home. Try to match benches, chairs or both, according to your taste.
Craft from MDF board and sturdy steel legs, this industrial dining table is stable enough to hold 176 lb. It's perfect for your dining room and living room.
Made of MDF board, the tabletop is waterproof and anti-scratch.
Safety round corner design can protect your kids and careless adults from accidental injury.
Without complexity of traditional table design, minimalistic tapered legs ensure more room for comfortable seating without obstruction.
Adjustable leg pads of this rustic kitchen table protects the floor from scratch and keep table level on uneven ground.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6.00 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 52.25 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 31.5 |
| Item Dimensions | 31.49 x 70.9 x 29.52 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 176 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Catering, Dining, Gaming, Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown/Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Alloy Steel |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Powder Coated |
| Base Color | Black |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Industrial Style - Industrial style and contemporary design combine together in this curated dining table. It is a versatile piece that not only can be used as a dining table in the dining room and kitchen but used as a display table for entertainment in a large living room.
Spacious Tabletop - 71'' W x 31.5'' D spacious tabletop offers ample space to hold salad, bread, roast chicken, fruit, beer, tableware, etc.
Sturdy and Durable - This rectangular table is made of 0.59’’ MDF board which is durable, waterproof, and anti-scratch. Four strong powder-coated steel legs ensure maximum durability and stability. The bearing capacity is up to 176 lb.
Easy to Assemble - Assembly and disassembly are a breeze. All parts, tools, and instructions needed are included. Follow the installation steps, it will take about 20 minutes for 2 people to assemble.
Buy with Confidence - Any problem with our product, please feel free to contact us. We’ll try our best to solve your problem as soon as possible.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 52.25 lbs |
- 45.28" L x 34.65" W x 3.94" H (56.66 lbs)
Tribesigns
70.9 Inch Large Dining Table for 6 to 8, Industrial Kitchen Table Furniture
Want a big and simple dining table? Look at this Tribesigns dining table. Accommodate 6 to 8 people to dine at the same time, it'll quickly become the go-to gathering place in your home. Try to match benches, chairs or both, according to your taste.
Craft from MDF board and sturdy steel legs, this industrial dining table is stable enough to hold 176 lb. It's perfect for your dining room and living room.
Made of MDF board, the tabletop is waterproof and anti-scratch.
Safety round corner design can protect your kids and careless adults from accidental injury.
Without complexity of traditional table design, minimalistic tapered legs ensure more room for comfortable seating without obstruction.
Adjustable leg pads of this rustic kitchen table protects the floor from scratch and keep table level on uneven ground.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6.00 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 70.86"W x 29.52"H |
| Item Weight | 52.25 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 31.5 |
| Item Dimensions | 31.49 x 70.9 x 29.52 inches |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 176 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Catering, Dining, Gaming, Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown/Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Alloy Steel |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Powder Coated |
| Base Color | Black |

























