
Reversible L-Shaped Desk, 55" Computer Desk with Wireless Charging & Shelves
Large Size & Wireless Charging - Measuring 55"L*39"W*59"H overall, with a 39" desktop and an 11.8"W & 35"L bookcase, this L-shaped desk features a built-in charging station for easy charging of devices like lamps, phones, tablets, and smart speakers.
Rustic L-shaped Desk with Shelf - This desk's L-shape is ideal for corner placement or as a centerpiece in your workspace. The hutch features five open shelves for easy organization of supplies.
Functional Design - The reversible l shaped desk can be reversed for left-shelf or right-shelf configurations, catering to your specific needs. The five-shelf bookshelf is perfect for book and file storage, or for displaying decorative items.
Durable and Sturdy - Constructed from durable engineered wood and a strong steel frame, this modern desk is built to last. Its smooth stainless steel and engineered wood materials are dust and water-resistant and easily cleaned with a damp cloth.
Guarantee - All necessary tools and instructions are included. If you encounter any issues with our products, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55" |
| Depth | 37.4" |
| Height | 59" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 43.7" L x 22.44" W x 9.06" H (84.22 lbs)
Rustic Desk with Wireless Charging
This reversible l shaped desk features a wireless charger on the work surface to allow you to charge your phone easily without cable mess.
Just put your phone on the charging area, then charging starts. Don’t need to bother about forgetting charger or cable mess any more.
Vintage Rustic Veins
Vintage and industrial-style to any room with this desk in an industrial wood grain touch and black metal accents.
Thick Steel Metal Frame
Thick powder-coated steel frame with high stability ensure years of use, super solid and sturdy.
Adjustable Feet Pads
Adjustable feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Shelves for your décor items
L desk features 5 tier shelving for additional storage options or a display area for your favorite decor items.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Studying, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Wireless Charging |
| Item Type Name | L-Shape Desk with Hutch |
| Item Height | 59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | glossy |
| Leg Style | Saber Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 37.4"D x 55"W x 59"H |
| Item Weight | 79.37 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 5 |
| Tabletop Thickness | 25.4 Millimeters |
| Maximum Height | 59 Inches |
| Minimum Height | 59 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 68.4 Inches |
| Number Of Open Shelves | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Reversible |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Strong, load-bearing joint type |
| Has Finished Back | No |
| Storage Options | Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large Size & Wireless Charging - Measuring 55"L*39"W*59"H overall, with a 39" desktop and an 11.8"W & 35"L bookcase, this L-shaped desk features a built-in charging station for easy charging of devices like lamps, phones, tablets, and smart speakers.
Rustic L-shaped Desk with Shelf - This desk's L-shape is ideal for corner placement or as a centerpiece in your workspace. The hutch features five open shelves for easy organization of supplies.
Functional Design - The reversible l shaped desk can be reversed for left-shelf or right-shelf configurations, catering to your specific needs. The five-shelf bookshelf is perfect for book and file storage, or for displaying decorative items.
Durable and Sturdy - Constructed from durable engineered wood and a strong steel frame, this modern desk is built to last. Its smooth stainless steel and engineered wood materials are dust and water-resistant and easily cleaned with a damp cloth.
Guarantee - All necessary tools and instructions are included. If you encounter any issues with our products, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55" |
| Depth | 37.4" |
| Height | 59" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 43.7" L x 22.44" W x 9.06" H (84.22 lbs)
Rustic Desk with Wireless Charging
This reversible l shaped desk features a wireless charger on the work surface to allow you to charge your phone easily without cable mess.
Just put your phone on the charging area, then charging starts. Don’t need to bother about forgetting charger or cable mess any more.
Vintage Rustic Veins
Vintage and industrial-style to any room with this desk in an industrial wood grain touch and black metal accents.
Thick Steel Metal Frame
Thick powder-coated steel frame with high stability ensure years of use, super solid and sturdy.
Adjustable Feet Pads
Adjustable feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Shelves for your décor items
L desk features 5 tier shelving for additional storage options or a display area for your favorite decor items.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Studying, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Wireless Charging |
| Item Type Name | L-Shape Desk with Hutch |
| Item Height | 59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | glossy |
| Leg Style | Saber Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 37.4"D x 55"W x 59"H |
| Item Weight | 79.37 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 5 |
| Tabletop Thickness | 25.4 Millimeters |
| Maximum Height | 59 Inches |
| Minimum Height | 59 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 68.4 Inches |
| Number Of Open Shelves | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Reversible |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Strong, load-bearing joint type |
| Has Finished Back | No |
| Storage Options | Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |























