
Round Coffee Table, 2-Tier Circle Center Table with Storage Shelves
Upgraded Dual-Layer Coffee Table - This sleek 31.5" table provides double-layered storage space with a stylish cross-design metal frame.
Multipurpose - Ideal beside your sofa for drinks, snacks, and magazines. Its double-layer design provides additional storage, keeping your tabletop tidy.
Sturdy and stable - With a 1.18" thick MDF tabletop and a cross metal frame, it can hold up to 66 pounds.
Safe and Protective - Rounded corners make it kid-friendly and the base has anti-slip, wear-resistant rubber pads to protect your floor from scratches.
Easy to Care - The stain-resistant and wear-resistant tabletop is easy to clean. Its rich rustic brown finish adds charm to your living room.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5 " |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 37.01" L x 34.25" W x 7.68" H (37.92 lbs)








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Number | Round Coffee Table |
| Item Height | 17.72 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 17.72"H |
| Item Weight | 30.86 Pounds |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 17.72 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 66 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Style Name | Country |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgraded Dual-Layer Coffee Table - This sleek 31.5" table provides double-layered storage space with a stylish cross-design metal frame.
Multipurpose - Ideal beside your sofa for drinks, snacks, and magazines. Its double-layer design provides additional storage, keeping your tabletop tidy.
Sturdy and stable - With a 1.18" thick MDF tabletop and a cross metal frame, it can hold up to 66 pounds.
Safe and Protective - Rounded corners make it kid-friendly and the base has anti-slip, wear-resistant rubber pads to protect your floor from scratches.
Easy to Care - The stain-resistant and wear-resistant tabletop is easy to clean. Its rich rustic brown finish adds charm to your living room.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5 " |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 37.01" L x 34.25" W x 7.68" H (37.92 lbs)








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Number | Round Coffee Table |
| Item Height | 17.72 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 17.72"H |
| Item Weight | 30.86 Pounds |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 17.72 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 66 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Style Name | Country |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |























