
Round Coffee Table, 31.5" Circle Accent Cocktail Table with Storage Shelf
Functional 2-Tier Design - This round coffee table boasts a spacious 31.49-inch diameter tabletop, perfect for your refreshments and decor. The lower shelf keeps books, remotes, or magazines within reach for a tidy living room.
Durability Meets Style - Made with a strong black curved metal frame and walnut wooden grain top, this coffee table withstands the test of time. The smooth, scratch-resistant surface ensures easy cleaning and long-term use.
Blending Industrial & Modern Design - Timeless brown walnut tones meet sleek black metal in this circle coffee table. Ideal for industrial, farmhouse and modern interiors, it adds an eye-catching touch of style and practicality to your living room, office or reception space.
Versatile & Functional - This coffee table serves as a fabulous cocktail or tea table and a centerpiece for your living room. It fits perfectly in both small spaces or larger areas, eloquently proving that form and utility can coexist.
Quick & Easy Assembly - Arrives with clear instructions and all necessary tools for a swift setup. Its dark walnut finish is stain & scratch-resistant, a simple wipe-down is all it takes to keep it looking beautiful.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 34.65" L x 33.66" W x 4.53" H (33.07 lbs)
Tribesigns 31.5' Large Industrial Round Coffee Table


2-Tier Storage Round Coffee Tables for Living Room




More Details
Waterproof & Scratch-Resistant
Unique Curved Frame Design
Thickened Tabletop
Adjustable Leg Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Round Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Item Type Name | coffee table;living room table;center table for living room |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Metal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 17.72"H |
| Item Weight | 28.7 Pounds |
| Item Depth | 35.4 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 17.72 inches |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 17.72 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying, Gaming, Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use, Work |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown & Black |
| Shape | Round |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functional 2-Tier Design - This round coffee table boasts a spacious 31.49-inch diameter tabletop, perfect for your refreshments and decor. The lower shelf keeps books, remotes, or magazines within reach for a tidy living room.
Durability Meets Style - Made with a strong black curved metal frame and walnut wooden grain top, this coffee table withstands the test of time. The smooth, scratch-resistant surface ensures easy cleaning and long-term use.
Blending Industrial & Modern Design - Timeless brown walnut tones meet sleek black metal in this circle coffee table. Ideal for industrial, farmhouse and modern interiors, it adds an eye-catching touch of style and practicality to your living room, office or reception space.
Versatile & Functional - This coffee table serves as a fabulous cocktail or tea table and a centerpiece for your living room. It fits perfectly in both small spaces or larger areas, eloquently proving that form and utility can coexist.
Quick & Easy Assembly - Arrives with clear instructions and all necessary tools for a swift setup. Its dark walnut finish is stain & scratch-resistant, a simple wipe-down is all it takes to keep it looking beautiful.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 34.65" L x 33.66" W x 4.53" H (33.07 lbs)
Tribesigns 31.5' Large Industrial Round Coffee Table


2-Tier Storage Round Coffee Tables for Living Room




More Details
Waterproof & Scratch-Resistant
Unique Curved Frame Design
Thickened Tabletop
Adjustable Leg Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Round Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Item Type Name | coffee table;living room table;center table for living room |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Metal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 17.72"H |
| Item Weight | 28.7 Pounds |
| Item Depth | 35.4 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 17.72 inches |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 17.72 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying, Gaming, Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use, Work |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown & Black |
| Shape | Round |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |























