
Round Nightstand with Storage, Large Bedside Table for Bedroom
Versatile Nightstand - This rustic, round bedside table is perfect for any room, fitting with all styles. It's ideal as an end table, nightstand, coffee table, or lamp table for your bedroom, living room, or reception area.
Compact and Stylish - With clean lines and a small footprint, this lightweight table is easy to move and adds simple elegance to any room. The wood grain tabletop enhances its elegance and functionality.
Large Display Space - Our large round table (23.62") offers ample space for display. Its round open shelf design allows easy access and storage, while rounded edges prevent potential damage.
Sturdy and Durable - Made from water-resistant MDF grade particleboard, featuring a solid structure and sleek surface. Anti-slip mats prevent wobbling, making this table a sturdy, rustic addition to your home.
Easy Assembly - This small farmhouse bedside table comes with clear instructions, labeled parts, and needed tools. Even the most novice DIY'er can complete assembly within 10 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 24.02" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 25.98" L x 21.65" W x 5.91" H (19.4 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 24.02 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Accent, Bedroom, Living room |
| Furniture Finish | Brown Stained |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 24.02"H |
| Item Weight | 15.43 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 19.69 Inches |
| Ground To Item Distance | 24.02 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $89.99
-70%$89.99
$27.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Nightstand - This rustic, round bedside table is perfect for any room, fitting with all styles. It's ideal as an end table, nightstand, coffee table, or lamp table for your bedroom, living room, or reception area.
Compact and Stylish - With clean lines and a small footprint, this lightweight table is easy to move and adds simple elegance to any room. The wood grain tabletop enhances its elegance and functionality.
Large Display Space - Our large round table (23.62") offers ample space for display. Its round open shelf design allows easy access and storage, while rounded edges prevent potential damage.
Sturdy and Durable - Made from water-resistant MDF grade particleboard, featuring a solid structure and sleek surface. Anti-slip mats prevent wobbling, making this table a sturdy, rustic addition to your home.
Easy Assembly - This small farmhouse bedside table comes with clear instructions, labeled parts, and needed tools. Even the most novice DIY'er can complete assembly within 10 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 24.02" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 25.98" L x 21.65" W x 5.91" H (19.4 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 24.02 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Accent, Bedroom, Living room |
| Furniture Finish | Brown Stained |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 24.02"H |
| Item Weight | 15.43 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 19.69 Inches |
| Ground To Item Distance | 24.02 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |





