
Sideboard Buffet, Set of 2 Storage Cabinet with Adjustable Shelves
Large Storage Capacity - This generously sized sideboard buffet cabinet set measures 59.05"W x 13.78"D x 31.49"H. It features four doors and adjustable shelves for customized storage. The spacious tabletop allows for a display of your favorite items.
User-Centered Design - This sideboard cabinet features innovative built-in rebound devices instead of traditional door handles, minimizing bumping accidents. The 6.5"-high metal legs make floor cleaning easier.
Strong and Sturdy - Crafted from top-grade MDF material, this freestanding buffet cabinet is stable and durable. The metal legs add extra stability. Adjustable foot pads add balance on uneven surfaces and prevent floor damage.
Classic and Versatile - This beautifully designed storage cabinet enhances any room with its carved door designs. It's versatile enough to serve as a sideboard, bar cabinet, or an accent storage cabinet in various rooms.
Easy Assembly and Customer Service - The cabinet includes an easy-to-follow instruction manual and all necessary assembly hardware. Our friendly customer service team is ready to assist with any inquiries before and after purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 83.78 lbs |
- 35.04" L x 16.54" W x 11.02" H (88.18 lbs)




Rebound Devices:
Increase usability and reduce the chances of family members accidentally bumping into door handles.
High Quality Boards:
Ensure the durability of the cabinet and its ability to handle heavy loads without damage.
Sturdy Metal Feet:
Prevent direct contact of the cabinet with the floor, protecting it from moisture and potential water damage.
Adjustable Foot Pads:
Not only ensure the stability of the cabinet but also protect your floor from potential
damage.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Dark Brown |
| Recommended Uses For Product | Storage, Tea & Coffee Bar, Home Bar |
| Product Dimensions | 13.78"D x 59.05"W x 31.5"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Weatherproof, Adjustable Feet, Scratch Resistant, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Kitchen, Dining Room |
| Door Style | Shutter |
| Included Components | Installation Tool |
| Finish Type | Painted |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 2 |
| Item Weight | 83.78 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Racks | 2 |
Original: $177.99
-70%$177.99
$53.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large Storage Capacity - This generously sized sideboard buffet cabinet set measures 59.05"W x 13.78"D x 31.49"H. It features four doors and adjustable shelves for customized storage. The spacious tabletop allows for a display of your favorite items.
User-Centered Design - This sideboard cabinet features innovative built-in rebound devices instead of traditional door handles, minimizing bumping accidents. The 6.5"-high metal legs make floor cleaning easier.
Strong and Sturdy - Crafted from top-grade MDF material, this freestanding buffet cabinet is stable and durable. The metal legs add extra stability. Adjustable foot pads add balance on uneven surfaces and prevent floor damage.
Classic and Versatile - This beautifully designed storage cabinet enhances any room with its carved door designs. It's versatile enough to serve as a sideboard, bar cabinet, or an accent storage cabinet in various rooms.
Easy Assembly and Customer Service - The cabinet includes an easy-to-follow instruction manual and all necessary assembly hardware. Our friendly customer service team is ready to assist with any inquiries before and after purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 83.78 lbs |
- 35.04" L x 16.54" W x 11.02" H (88.18 lbs)




Rebound Devices:
Increase usability and reduce the chances of family members accidentally bumping into door handles.
High Quality Boards:
Ensure the durability of the cabinet and its ability to handle heavy loads without damage.
Sturdy Metal Feet:
Prevent direct contact of the cabinet with the floor, protecting it from moisture and potential water damage.
Adjustable Foot Pads:
Not only ensure the stability of the cabinet but also protect your floor from potential
damage.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Dark Brown |
| Recommended Uses For Product | Storage, Tea & Coffee Bar, Home Bar |
| Product Dimensions | 13.78"D x 59.05"W x 31.5"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Weatherproof, Adjustable Feet, Scratch Resistant, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Kitchen, Dining Room |
| Door Style | Shutter |
| Included Components | Installation Tool |
| Finish Type | Painted |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 2 |
| Item Weight | 83.78 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Racks | 2 |























